Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Çin-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkileriyle ilgili yaptığı değerlendirmelere Beyaz Saray’dan yanıt geldi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 18 Eylül’de AP’ye verdiği özel röportajda, Çin ve ABD arasında insan hakları, ekonomi, siber güvenlik ve Güney Çin Denizi konularında süregelen siyasi farklılıklara rağmen, dünyanın iki büyük ekonomisinin iklim değişikliği konusunda iş birliği yapması, ticaret ve teknoloji alanlarında daha aktif müzakereler yürütmesi gerektiğini belirtti.

“Maalesef bugün geride sadece zıtlaşma kaldı.” diyen Guterres, Çin-ABD ilişkilerinin düzelmesinin aşılama, iklim değişikliğiyle mücadele ve diğer küresel zorlukların çözülmesine yardımcı olacağını vurguladı.

Guterres, yeni bir Soğuk Savaş’tan kaçınılması gerektiğini belirtti.

ABD, İngiltere ve Avustralya, geçtiğimiz hafta “AUKUS” adlı bir savunma anlaşmasına vardıklarını bildirerek, bu çerçevede Avustralya’ya nükleer deniz altılar sağlanacağını duyurdu. Bu adımın “Çin’i kontrol etmek ve dengelemek” amaçlı olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

Guterres, “Bu, daha karmaşık bir sorunun sadece küçük bir parçası… Yani tamamen işlevsiz durumdaki Çin ve ABD ilişkilerinin.” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, dünkü basın toplantısında, Biden yönetiminin ABD-Çin ilişkileriyle ilgili bu tanıma katılmadığını belirterek, “Çin ile ilişkimiz zıtlaşma değil rekabet ilişkisi.” dedi.

Psaki, geçen hafta Çin ve ABD liderleri arasındaki gerçekleştirilen içten diyaloğun da anlaşmazlıkların kesinlikle tırmanmadığını gösterdiğini söyledi.