Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu.

Koronavirüs salgınının Avrupa’da etkisinin sürdürdüğünü kaydeden Özkan, İtalya’nın Toscana bölgesinin de bu olumsuzluktan en fazla etkilenen yerlerin başında geldiğini söyledi.

Siena kasabasının Avrupalı çiftlerin evlenmek için en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olduğunu ifade eden Özkan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu bölgede her yıl 50 bin civarında düğün düzenleniyordu. Bölgenin yıllık 160 milyon Euro kadar bir geliri vardı. Ancak koronavirüs salgınıyla birlikte düğünlerin yasaklanmasıyla sektör ölme aşamasına geldi.

İtalyan düğün organizatörleri 2022 ve 2023’ü kurtarmak için şu anda çalışmalara başlamış durumdalar. En büyük umutlarıysa aşılama çalışmalarının tamamlanması ve insanların güvenli bir biçimde seyahat edebilmesi.

İtalya hükümeti perşembe günü buna yönelik bir karar aldı. Aşılanmış veya koronavirüs geçirmiş kişilerin bir sertifikayla dolaşımına olanak tanıyan bir düzenleme hayata geçirdi. Fakat bu bütün Avrupa için geçerli değil. Avrupa’da benzer çalışmalar var ama aşılama çalışmaları henüz tamamlanmadığı için seyahat kısıtlamaları devam ediyor.

BELÇİKA’DA POLİS EŞYA SATIŞI İÇİN ANKET DÜZENLEDİ

Belçika’nın ikinci büyük kenti Anvers’te polis teşkilatı ticarete atılmaya hazırlanıyor. Bunun için de internette bir anket başlattı. ‘Çocuğunuza polis logolu tulum giydirir misiniz? Ya da polis logolu şemsiye kullanır mısınız?’ gibi sorular soruldu. Anketin gidişatına göre polis ticarete başlayacak.

Bu çerçevede polisin mağazalarında çeşitli hediyelik eşyalar satılmaya başlanacak.
Bu önce şaka olarak karşılandı, Belçika Polis Sendikası bunun akla yatkın bir girişim olduğunu düşünmüyor ancak polis teşkilatı bu konuda oldukça ciddi. 5 Euro’dan 20 Euro’ya kadar değişen çeşitli ürünleri satmakta kararlılar. İlham aldığı yer ise Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) New York Polis Departmanı. ABD’deki bu uygulamanın başarılı olması nedeniyle Anvers polisi de benzer uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Sosyal medyada buna ilişkin şakalar yapılmaya başlandı.

Şu anda birçok kişi ciddiye almıyor fakat önümüzdeki günlerde polisin açacağı mağazalarda ya da karakollardaki köşelerde bu tür eşya satışına başlayabileceği belirtiliyor.”