Belarus Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırım kararlarına karşılık olarak AB ile Doğu Ortaklığı Girişimi’ne katılımın askıya alınması ve Geri Kabul Anlaşması’nın askıya alınma sürecinin başlatılması dâhil bir dizi tedbirin devreye sokulduğunu duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AB Belarus Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Dirk Schuebel’in yaptırım kararları ile ilgili Bakanlığa çağrılarak Belarus’un aldığı karşı önlemlerin aktarıldığı ifade edildi.

Açıklamada, yaptırımların egemen ve bağımsız bir devlet üzerinde baskı aracı olarak kullanılmasının mutlak kabul edilemezliği konusunda Belarus tarafının kararlı tutumunun vurgulandığı kaydedildi.

AB’nin yaptırımlarına karşılık, Belarus’un AB ile Doğu Ortaklığı Girişimi’ne katılımını askıya aldığı belirtilen açıklamada, AB ile Geri Kabul Anlaşması’nın askıya alınması sürecinin de başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, “Anlaşmanın zorunluluk gereği askıya alınmasının yasa dışı göç ve organize suçlarla mücadele alanında AB ile iş birliğini olumsuz etkileyeceğini derin üzüntüyle belirtiyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Belarus’un AB nezdindeki daimi temsilcisinin istişareler için Minsk’e çağrıldığı bilgisine yer verilen açıklamada, AB temsilcisinin de istişareler için Brüksel’e geri çağrılması istendi.

AB kurumlarının temsilcileri ile AB ülkelerinden Belarus’a yönelik yaptırımlara katkısı olan kişilerin ülkeye girişine yasak konulduğu kaydedilen açıklamada, AB’ye yönelik ekonomik ve diğer karşı önlemlerin alınmaya devam edileceği vurgulandı.