Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek olan 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nı değerlendirdi.

2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın 4-20 Şubat tarihleri arasında düzenleneceğini hatırlatan Altay Atlı, “Başkent Beijing’de düzlenecek olan bu organizasyon ‘24. Kış Olimpiyat Oyunları’ olacak. ‘Yaz Olimpiyat Oyunları’ bir yıl ertelenince ara çok kısalmış oldu. Aslında 1992 olimpiyatlarına kadar Yaz ve Kış Olimpiyat Oyunları aynı yıl gerçekleştiriliyordu. 1992 yılından sonra iki yıl ara ile yapılmaya başlandı. Bu yıl sıra dışı bir durum oldu ve aralar tekrar kapanmış oldu. Arka arakaya yapılacak olimpiyatlar.” dedi.

BEIJING HEM YAZ HEM DE KIŞ OLİMPİYAT OYUNLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Beijing’in spor tarihinde bir ilki gerçekleştirdiğine vurgu yapan Atlı, “Bilindiği gibi başkent Beijing’de 2008 yılında Yaz Olimpiyat Oyunları yapılmıştı. 14 yıl sonra da Kış Olimpiyat Oyunları yapılacak. Böylelikle ilk kez bir şehir hem Yaz hem de Kış Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmış olacak ve spor tarihinde bir ilk gerçekleştirilecek. 2008 Yaz Olimpiyatları’nda kullanımmış olan ‘kuş yuvası’ adı verilen ulusal stadyum dâhil olmak üzere bazı tesislerin Kış Olimpiyatları’nda da kullanılacağı açıklandı. Olimpiyat ateşi de kısa süre önce Yunanistan’ın Olympia antik kentinde yakıldı ve Beijing’e taşındı. Oyunların açılışının yapılacağı günde de ulusal stadyumda büyük meşale yakılacak. Covid-19 nedeniyle bu meşale bütün ülkeyi dolaşmayacak. Beijing’de ve belirlenen lokasyonlarda tur atılacak.” diye konuştu.

KATILIM YÜKSEK OLACAK

Organizasyona geniş bir katılımın olacağını belirten Altay Atlı, “85 ülkeden 2 bin 900 sporcu katılacak. Burada 15 farklı branşta 109 müsabakada madalya için mücadele edecekler. Seyirciler alınacak gibi gözüküyor ama tam kapasite mi, yurt dışından seyirci gelebilecek mi? konuları var. Çünkü şu anda yurt dışından Çin’e girişler halen mümkün değil. İşte bütün bunlar zaman içinde, biraz da koronavirüsün şubat ayına kadarki gidişatına bağlı olarak belirlenecek.” ifadelerini kullandı.

OLİMPİYATLARA ASYA DAMGASI

Akademisyen Altay Atlı, Asya ülkelerinde son yıllarda yapılan olimpiyatlara dikkat çekerek, “Beijing’de olimpiyatlar yapılınca son 4 olimpiyat oyunları Asya’da yapılmış olacak. 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları, 2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları, 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyatları ve 2014 Soçi Kış Olimpiyat Oyunları. Bu olimpiyatlar Asya’nın dünyadaki konumu ile ilgili bize bir ipucu veriyor. Aslında Asya’nın dünyadaki konumu ile ilgili sadece bu olimpiyatlar değil, daha öncesi de çok önemli omuştu.1964 Tokyo, 1988 Seul ve sonra 2008’de Beijing. Bütün bunlar, bahsi geçen ülkelerin dünyada ve küresel ekonomide bir noktaya geldiklerini gösterirken, artık ‘ben de varım’ dedikleri oyunlar oldu.” açıklamasında bulundu.

OLİMPİYATLARDAKİ BOYKOT TARTIŞMASI

Olimpiyatlarda yaşanan boykot tartışmasına değinen Atlı, “Şu anda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) kanadında boykot edelim mi, etmeyelim mi, tartışmaları yapılıyor, ne yazık ki. Boykot 20. yüzyılın Soğuk Savaşı’nı çok hatırlatıyor. 1980 Moskova Olimpiyatları’nı Batı bloku boykot emişti. 1984 Los Angeles’ı da Doğu bloku boykot etti. Tabii burada kazanan olmadı. En başta kaybedenler ise 4 yıl boyunca hazırlanıp siyasi nedenlerle oyunlara gidemeyen sporcular oldu. Umarım böyle bir boykot kararı ABD veya başka bir ülke tarafından olmaz.” diye konuştu.