Global Times

İtalya Fair Play Komisyonu Başkanı Ruggero Alcantarini, Avrupa Dürüst Oyun Komisyonu heyetine, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ve diğer ülkelerin 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’na karşı ilan ettiği sıkıntılı “diplomatik boykot” sorunu ile ilgili bir konuşma yaptı.

24 üye ülkenin temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Beijing’de yapılacak 24. Kış Olimpiyatlarının boykot edilmesini kınadı, Olimpiyat Oyunlarının ve sporun ilkeleri ile değerlerini saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

OLİMPİYAT RUHUNA SAYGI GÖSTERİLMELİ

Alcantarini “İki dünya savaşında Olimpiyat Oyunları’nın üçünün iptal edilmesi ve Soğuk Savaş sırasında iki boykot trajedisinden sonra, 2022’de Beijing’deki gelecek Kış Olimpiyatları’na diplomatik heyetlerin gidişinin iptalinin açıklanması ile tekrarlanması ile durumun tekrar etmesi kabul edilemez. Bu bakımdan, İtalya Ulusal Dürüst Oyun Komisyonu (INFPC), Ulusal Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne uyarak, kurumları ve hükümetleri Olimpiyat ruhuna saygı göstermeye, siyasi ve diğer etkilerden kesinlikle bağımsız kalmaya çağırıyor. Olimpiyatlara medyanın ilgisini kullanan müdahale bahanelerin olimpiyat barışını evrensel olarak paylaşmayla hiçbir ilgisi yoktur. Buna ek olarak, insanlığın ve gezegenimizin sağlığı için zor bir zamanda, bu damgalanmak ve reddedilmek zorundadır. Toplumun bütünleşme ve içermeyi teşvik eden sporlar yoluyla etik geçişiyle yüzleşmek için maksimum uyuşmaya gerek duyulan bir zamanda, aksi yöne giden duygular ve eylemlere girişmemiz düşünülemez. Dolayısıyla, INFPC Avrupa Dürüst Oyun Hareketi Kongresi’ni durumu değerlendirme ve spor ile Olimpiyatçılığa ilham veren özerklik ilkesinin garantörü olarak rolüne uygun biçimde kendisini ifade etmeye çağırıyoruz.” dedi.

SPOR TOPLUMU BÜTÜNLEŞTİRİR

Hayatını spora adayan Ruggero Alcantarini, İtalya Ulusal Olimpiyat Komitesi’ne bağlı 19 birliğin Komisyon Başkanı, Uluslararası Spor ve Kültür Birliği kurucusu, Avrupa Dürüst Oyun Hareketinin Başkan Yardımcısı, İdari Komite Üyesi ve Onursal Hayat Boyu üyesi. 1960’taki 17. Olimpiyat Oyunları’nı gazeteci olarak izledi ve 1972 Münih Olimpiyatları menajeri, 1984 Los Angeles ve 1988 Seul Olimpiyatları maraton başkanıydı. Ek olarak, diğer uluslararası yarışmaların yanı sıra, Dünya Atletizm Şampiyonası’ndan sorumluydu. Kendisi aynı zamanda gazeteci, köşe yazarı, genel yayın yönetmeni ve program direktörü.

Ruggero Alcantarini ISCA (Uluslararası Spor ve Kültür Birliği) onursal üyesi, İtalya Kültür ve Spor Birliği (IACS ) Genel Sekreteri ve spor ile kültür alanındaki katkıları nedeniyle İtalya Cumhuriyeti Şövalyesi ve Liyakat Nişanı sahibi.