Beijing Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi, Kış Olimpiyatları mekânlarının genel durumu ve mekân inşasında gelinen nokta hakkında bilgi vermek için 30 Temmuz’da bir basın toplantısı düzenledi.

Fotoğraf 1: Beijing Kış Olimpiyatları mekânlarının inşası konulu basın toplantısının yapıldığı yer

2022 Beijing Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları sırasında 12 müsabaka yeri, 3 antrenman sahası ve 24 müsabaka dışı mekan olmak üzere toplam 39 mekân kullanılacak.

İnşaat çalışmalarındaki son duruma göre yarışmaların gerçekleştirileceği kalıcı tesisler tamamlandı, yarışma dışı alanların inşası da tamamlanmak üzere.

Fotoğraf 2: Beijing Kış Olimpiyatları mekânlarının inşası konulu basın toplantısının yapıldığı yer

Verilen bilgilere göre, Beijing Kış Olimpiyatları mekânlarının özellikleri şöyle: 2008 Olimpiyat Oyunları’nın yapıldığı alanlar en yüksek ölçüde tekrar değerlendiriliyor; buz sahalarında gelişmiş soğutma teknolojisi kullanılıyor; tüm tesislerde ve mekânlarda yeşil standartlara göre tasarım yapıldı ve oyunlardan sonra tesislerin yeniden kullanılması planlanıyor.

Mekânların inşasında bir sonraki adım, Ulusal Stadyum ve Ulusal Konferans Merkezi’nin ikinci aşamasının tamamlanması. İkinci adım ise spor tesislerinin salgını önleme ve kontrol politikasına uygun olarak düzenlenmesi ve iyileştirilmesi. Üçüncüsü de tüm geçici tesislerin yıl sonundan önce komiteye teslim edilmesi.

Fotoğraf: Beijing Kış Olimpiyatları mekânlarının inşası konulu basın toplantısının yapıldığı yer

Buna ek olarak, Beijing Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi Tokyo’nun salgınla mücadele önlemlerini yakından takip ediyor ve Tokyo’nun deneyimlerinden yararlanmayı düşünüyor. Komite, ayrıca Beijing’de alınan salgın tedbirlerine göre “farklı mekânlar için farklı önlemler” ilkesini dikkate alarak izolasyon kanalları, tuvaletler, bölme duvarlar, geçici izolasyon noktaları vb. bazı geçici tesislerin sayısını artıracak.