CRI Türk Dış Haberler Servisi

2022  Beijing Kış Olimpiyatları için geri sayım devam ediyor. Çin yönetimi müsabakaların oynanacağı alanların düzeni, yayını ve salgın karşıtı tedbirleri ile “sıfır hata” hedefine yaklaştı. Yabancı ülke ve organizasyon liderlerinden Çin’e destek mesajları ise uluslararası toplumun güvenini tazeliyor.

2022 Beijing  Kış Olimpiyatları’na üç aydan daha kısa bir süre kala beklentiler zirveye çıktı. Olimpiyatlar bu yıl sadece çetin spor müsabakalarına sahne olmakla kalmayarak, aynı zamanda pandemide tünelin sonundaki ışığı temsil edecek. Zira geçen yıl Tokyo’da düzenlenmesi planlanan 2020 Olimpiyatları iki dünya savaşının ardından ilk kez yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmişti. Tokyo 2020 Olimpiyatları  bir sene gecikme düzenlenmesine karşın müsabakalar çoğu kez kapalı kapılar arkasında, bir başka ifade ile  seyircisiz olarak tertip edildi.

Tokyo 2020 Yaz Oyunları’ndan farklı olarak, 2022 Beijing Kış Olimpiyatları salgını büyük ölçüde kontrol altına alan, ekonomik faaliyetlerini yeniden başlatan ve olumlu ekonomik büyüme kaydeden Çin Halk Cumhuriyeti’nde yapılacak.

CNN International internet sitesinde Çin’in Olimpiyatlar için Covid-19’a karşı “güvenli bir balon” yaratmak istediğini aktardı. Sitenin haberinde ayrıca 20 bin gönüllünün görev alacağı etkinliklere  şimdiden 1 milyonun üzerinde başvuru yapıldığının da  altı çizildi.

HATASIZ OYUNLAR TEKNOLOJİ İLE MÜMKÜN

Covid-19’un diğer ülkelerdeki iç karartıcı etkisi nedeniyle müsabakalara sadece Çinli izleyicilerin katılmasına izin verilse de Çin Medya Grubu (CMG), sahadan canlı yayınlara son derece hazırlıklı olduğunu kanıtladı. Çin Medya Grubu bu yıl ilk kez olimpiyat oyunların 5G+8K teknolojisi ile uluslararası kamuoyuna aktaracak ve olası arızalara karşı dar kablo tünellerine girecek robot köpekler ile dronelar oyunlar sırasında hazır bekleyecek. 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nı EuroSport ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli NBCUniversal gibi kanallarda da takip etmek  mümkün olacak.

Çin yönetimi müsabakaların sahne alacağı alanların tertibinde de hataya yer bırakmamak için denemelere başladı. Bu bağlamda Uluslararası Paten Birliği’nin müsabakaları çerçevesinde 37 ülke ve bölgeden 232 sporcu Kış Olimpiayatları’nın düzenleneceği sahada boy gösterdi.

ULUSLARARASI DESTEK MESAJLARI DEVAM EDİYOR

Beijing, Yanqing ve Zhangjiakou kentlerinde tertip edilecek oyunların “Yeşil Çin’i” tasvir etmesi bekleniyor. Çin yönetimi bunun için toplamda 3,9 milyar dolarlık bir bütçeyi kullanırken, Olimpiyatlar’a yurt dışından gelen destek mesajları giderek artmakta.

Yunanistan’ın Çin Büyükelçisi  Georgios Iliopoulos, Çin’in Global Times gazetesine yaptığı açıklamada “tüm kalbi” ile Olimpiyatlar’ın başarısını diledi. Yunan diplomat “Umuyorum ki Antik Olimpiya’dan gelen meşalenin ışığı pandeminin korkunç sonuçlarının üstesinden gelmek ve gelecekte diğer felaketleri önlemek için adalet ve açıklığın gerekli olduğu anlayışını getirir.” diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşanı Emanuel Macron da geçen hafta Cumhurbaşkanı Xi Jinping’i arayarak 2022 Olimpiyatları’ndaki başarının 2024 Paris Olimpiyatları’na yansıyacağını belirtmiş, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach da Çin’in verdiği emeğe tanıklık ettiklerini duyurmuştu.

İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen G20 Zirvesi’nin sonuç metininde ise Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’nda dair “2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nı ve Paralimpik oyunlarını, insanlığın direnç sembolüne hizmet eden ve dünyanın her yerinden gelen sporcuların rekabeti için bir fırsat olarak bekliyoruz.” ifadeleri yer almıştı.