CGTN / Dennis Etler

Çin Başbakanı Li Keqiang, 13. Çin Ulusal Halk Meclisi’nin (ÇUHM) 4. Toplantısı’nın ilk gününde 2021 yılı için hükümetin çalışma raporunu sundu. Bu, İki Toplantı sırasında, hükümetin geçen yılki çalışmalarını özetleyen ve Çin’in 2035 yılına kadar tam modern, müreffeh bir sosyalist ülkeye dönüşmesi hedeflerine varmak için gelecekte ne yapılması gerektiğinin ana hatlarını çizen çok önemli bir rapor.

Başbakan Li’nin raporu, sadece Çin’de değil, bütün dünyada da yakından takip edildi. Aşağıdaki izlenimler, Başbakan Li’nin raporunu tek bir yabancı bakış açısından özetlemektedir.

Başbakan Li’nin konuşmasını dinleyen herhangi bir nesnel yabancı gözlemci, Çin’in Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından sonra en zor koşullar altında nasıl bütün cephelerde kesin zaferler kazandığını gördüğünde şaşıracaktır. Çin, düşmanca bir dış ortamla karşı karşıya kalmasına rağmen, halkını yeni koronavirüs salgınını yenmek ve ekonomik olarak toparlanmak için bir araya getirmeyi başardı. Aynı zamanda, yoksullukla mücadele çalışmalarında ilerleme sağladı ve bütün insanların aşırı yoksulluktan kurtarılması sözünü yerine getirerek, tam bir zafer kazandı.

Uzaktan bakıldığında, Çin’in Covid-19 salgınını kendi sınırları içerisinde tutması ve kontrol etmesi, dünya tarihinde eşi görülmemiş bir durum olarak kayıtlara geçti. Çin’in, salgının yayılmasını önlemek için hızlı karşılık verme, yöntemler ve stratejiler geliştirme yeteneği, gelecekte muhtemel salgınların yayılmasının nasıl önleneceğini belirlemede dünyaya paha biçilmez dersler verecektir.

ÇİN SORUNLARI ÇÖZME YETENEĞİ İLE ÖNE ÇIKIYOR

Birçok yabancı gözlemci ayrıca Çin’in, hedeflenen yoksulluğu azaltma yoluyla aşırı yoksulluğun ortadan kaldırılmasındaki zaferinin de aynı şekilde, eşi benzerinin görülmediğini ve dünya çapında benzer programlar için bir model oluşturduğunu vurguluyorlar.

Başbakan Li, Çin’in salgının olumsuz etkilerinden kaçınma yeteneğinin, salgından en ciddi şekilde etkilenenleri destekleyerek, ekonominin hızla toparlanmasını ve ivmesini yeniden kazanmasını mümkün kıldığını söyledi. Yurt dışından birçok kişi, Çin’in karşı karşıya olduğu güçlüklere rağmen, uzayın keşfi, kuantum hesaplama, yapay zekâ ve diğer pek çok alanın da aralarında bulunduğu geniş bir bilimsel ve teknik alanda atılım sağlayabilmesinden etkilendi.

Herhangi bir tarafsız yabancı gözlemci, Batı’nın Covid-19 salgınını kontrol altına almada ve uzun süredir devam eden sosyal ve ekonomik sorunları çözmede nasıl etkisiz olduğunu düşündüğünde, Çin’in bütün bu başarılarının oldukça etkili olduğunu kabul etmelidir.

Çin’in kaynaklarını derleyip toparlayarak hem yeni hem eski sorunlarını çözme yeteneği olağanüstü görünüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Covid-19’a karşı yetersiz kalması, nesillerdir çözülmeden iltihaplanan birçok çatlağı ortaya çıkardı. Sistemik ırkçılık, sağlık hizmetleri ve eğitimde eşitsizlikler, inatçı kırsal ve kentsel yoksulluğu, gelir eşitsizliği ve birçok diğer sosyal hastalık, birbiri peşi sıra gelen ABD yönetimlerinin herhangi bir anlamlı değişim yapmada başarılı olmadığı için zor halledilebilecek gibi görünüyor.

Buna karşın Başbakan Li, Çin’in konut, tıbbi bakım ve eğitim fırsatlarını da kapsayan sosyal hizmetleri sağlamada kaydettiği ilerlemeleri ana hatlarıyla açıkladı. Çin’in, bu sorunlarla başa çıkmadaki kararlılığı ve çözümü, Başbakan Li’nin raporunda gösterildi. Tüm bu başarılar, Başbakan Li’nin çalışma raporunda ana hatlarını belirtmeye devam ettiği Çin’in gelecekteki çabalarının maddi temelini oluşturuyor.

ÇKP, ÇİN’İN GELECEKTEKİ KALKINMASI İÇİN YENİ BİR YOL BELİRLEDİ

ABD’de siyasetçiler, çok konuşur ve seçmenlerinin duymak istediği şeylerin sözünü verir, ancak nadiren verdikleri sözleri yerine getirirler.

Başbakan Li, raporunun ikinci kısmında, Çin’in, salgınla mücadele başarısı ve yoksulluğu azaltma çalışması üzerine inşa etmek amacıyla gelecek yıl atılacak adımları değerlendirdi. Başbakan Li, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, kırsal kesimlerin canlandırılması, kentlerin yenilenmesi, ekolojik yenilenme ve mezun olmuş üniversite öğrencilerine iş yaratmanın da aralarında bulunduğu dengeli ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin dengelenmesi için alınması gereken önlemlerin altını çizdi. 

Sosyal güvenlik sistemi, tıbbi hizmetler ve emeklilik maaşları yaygınlaştırılacağı için toplumun tüm sektörlerine yönelik destek de artacaktır. Çin’in daha önce yaptıkları dikkate alındığında, verilen sözlerin tutulacağına inanmak için her türlü sebep vardır.

Başbakan Li, Çin’in, Çin halkının daha iyi yaşam arzusunun karşılanmasında tüm unsurların harekete geçirileceği yeni bir ekonomik ve sosyal gelişme çağına doğru ilerlediğini ifade etti. Çin’in sosyalizmin ilk aşamasında olduğunu ve pek çok güçlükle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Başbakan Li, Çin’in, hiç kimse geride bırakılmadan modern, müreffeh ve güçlü bir sosyalist ülke inşa etme rüyasının gerçek olmasına yol açacak yeni bir çağın eşiğinde olduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in öngörülü liderliği altında Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP), Çin’in gelecekteki kalkınması için yeni bir yol belirlediğine dair hiç kimsenin aklında soru işareti olmamalı. Bir yabancının bakış açısına göre, Çin’in, hedeflerine ilerlemeye ve ulaşmaya devam edeceğine inanmak için her türlü sebep vardır.