Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrasında Çin’den gelecek aşılardan bahsederken şöyle konuştu:

“Bugün ‘Çin’den aşı gelecekti nerede?’ diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin”. Aslında Başkan Koca, merak edilen bir soruyu yanıtlarken kamuoyunun merakını artırdı. Aşı konusunun nasıl siyasallaştırıldığını da anlatmış oldu. Kısa süre önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) grubu bulunan bir partinin lideri ve başkentin belediye başkanı Çin’de gerçekleştirilen bir terör eylemini anmak amacıyla paylaşımda bulunmuşlardı. Ne de olsa bu kişilerin sırtlarında devlet olma sorumluluğu gibi bir yumurta küfesi yok. Bir ülkenin teröristini de övebilirler, halkın ihtiyacı olan aşıyı da istemeyebilirler.

AKŞENER’İN AYNI “ŞARKISI”

İYİ Parti lideri Meral Akşener katıldığı bir televizyon programında Bakan Koca’ya tepki gösterdi ve Çin hakkındaki yalanları tekrarladı. Üstelik bu yalanları sayarken terbiye sınırlarını aşan ifadeler kullandı. Defalarca çürütülen kamp iddialarını, tecavüz iddialarını tekrar sıraladı. Aslında Akşener, bir yandan Çin üzerinden iktidarı vurmayı, diğer yandan da Türkiye-Çin ilişkilerini baltalayarak Batı’ya yaranmayı hedefliyor. Bunu yaparken de esas olarak Batı’nın yalanlarına sarılıyor. Doğru söyleme kaygısı da taşımıyor.

Akşener, daha önce Uygur Ozan Abdurehim Heyit’in hapishanede öldürüldüğü iddiasıyla açıklama yapmış ve Dışişleri Bakanlığını da amiyane tabirle “dolduruşa getirmişti”. Daha sonra Uygur Ozan evinde aralarında Türk gazetecilerin de bulunduğu basın mensuplarını ağırladı. Akşener ve bu iddiayı ortaya atanlardan özrü geçelim, düzeltme bile gelmedi. Olan Türkiye-Çin ilişkilerine olmuştu.

BASINDAKİ “ALINANLAR”

Bakan Koca’nın sözlerine tek “alınan” Akşener değildi. Ondan önce, hatta sıcağı sıcağına Halk TV ana haber sunucusu İrfan Değirmenci tepki gösterdi. Bakanın sözleri ana haber sırasında canlı yayınlandı. Ardından Değirmenci, “Ne yani Çin’in Uygurlara yaptıklarını sormayacak mıyız?” türünden suçlayıcı ifadelerle Batı’nın iddialarını tekrarladı. Değirmenci, daha önce de Çin’e yönelik Uygur iddialarıyla ilgili olarak Washington’a bağlanmıştı. Gerçi iddiaların kaynağı orasıydı, ancak Değirmenci’nin niyeti farklıydı. Batı’nın oluşturduğu koroda CHP de vardı ve CHP’nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) temsilcisi Yurter Özcan Washington’da Çin’e karşı lobi yapacaklarını söylüyordu.

Yine Halk TV’de gazeteci Murat Sabuncu, Değirmenci’yi yalnız bırakmadı. Ertesi gün “İki Yorum” programında benzer ifadeleri tekrarladı. Değirmenci’nin de, Sabuncu’nun da Çin’in bu konudaki açıklamalarını takip etmedikleri, Batılı kaynaklarla yetindikleri çok açık. Bu iki gazeteci ve medyadaki benzerlerine göre BBC veya The New York Times “yalan haber yapmaz!” Ancak ortada “soykırım” suçlamasına kadar varan bir yalan yığını var ki, “soykırım” iddialarını emperyalizmin hedefi olan ülkeler iyi bilir.

Kamil Erdoğdu