Çin Medya Grubu (ÇMG) tarafından hazırlanan Bahar Bayramı Galası’nda dövüş sanatları, şarkı ve dans performansları dâhil olmak üzere çok sayıda program yer aldı.

11 Şubat akşamı yayınlanan galadaki “Yer ile gök arasındaki kahramanlar” adlı programda Shaolin, Taiji (Taichi) ve Yongchun dövüş sanatları tanıtıldı. Gongfu (Kungfu), Çin’in geleneksel kültürünün parçası olduğu gibi, aynı zamanda Çin’de tekrar moda haline gelen bedeni güçlendirme yoludur.

“Bayram” başlıklı bir program da izleyicilerin beğenisini topladı. Programda, Afrika, Mısır, İspanya, Arjantin, Rusya ve Çin’in halk dansları sergilendi. Farklı dans türlerinin cazibelerinin yanı sıra, danslar arasındaki uyum da izleyicilere yansıtıldı.

Çincede şöyle bir ifade vardır: “Her güzellik kendince özgündür; kıymetli olan, farklı türdeki güzelliklere kucak açmaktır. Eğer güzellik, kendini çeşitlilik ve bütünlükle sunuyorsa dünya ahenk ve birlik içinde yücelir!” Bu anlayış doğrultusunda, farklı etnik kültürler, dünyanın kültürünü zenginleştirip insanlığın gelişmesini ilerletiyor. Kültürel çeşitliliğin korunması, dünyayı daha renkli ve dinamik kılar.

Çin, farklı medeniyetler arasındaki ilişkileri bu bakışla algılıyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de “Her medeniyet, güzelliklerin özü olarak, yaratıcılığın güzelliğini yansıtıyor.” ifadesini kullanmıştı.

Tüm güzel gayeler birbirleriyle örtüşür. İnsanların güzel gayelere yönelik beklentisini hiçbir güç engelleyemez! Medeniyetler arasında aslında çatışma yoktur. Medeniyetlerin taşıdığı güzelliklerden zevk alma hevesi önemlidir. Ülkeler, kendi medeniyetlerini geliştirirken, aynı zamanda diğer medeniyetlerin gelişmesine elverişli koşullar yaratmalıdır. Böylece dünyadaki medeniyetler daha renkli olacaktır!