Avusturya’daki Wels Bölge Mahkemesi, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından kara para aklama soruşturması kapsamında aranan Sezgin Baran Korkmaz’a yönelik ABD’nin iade talebine ilişkin hukuki sürecin devam ettiğini ve bu hususta mahkemenin henüz kararını vermediğini belirtti.

Wels Savcılığı Basın Birimi Müdürü Savcı Silke Enzlmüller, yaptığı açıklamada, ABD’nin Korkmaz’a yönelik iade talebine ilişkin hukuki sürecin sürdüğünü bildirdi.

Enzlmüller, Türkiye’nin iade talebinin mahkeme tarafından kabul edildiğini ancak ABD’nin bu yöndeki talebine ilişkin hukuki sürecin sürdüğünü ve mahkemenin henüz kararını vermediğini söyledi.

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesinde 17 Mayıs’ta Korkmaz ve 3’ü yabancı uyruklu 10 kişiyle, bu kişilerle bağlantılı “malen sorumlu” şirketler hakkında ABD’den haksız kazançla elde edilen “mal varlığı değerini aklama” suçundan hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşmasında mahkeme, Korkmaz’ın yokluğunda tutuklanmasına hükmetmişti.

Türkiye ve ABD tarafından hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkartılan Korkmaz, 19 Haziran’da Avusturya’nın başkenti Viyana’ya yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta bir kasabada emniyet güçlerince gözaltına alınmıştı.

Önce başkent Viyana’ya getirilen Korkmaz daha sonra yakalandığı Wels’e gönderilmiş ve burada 5 Temmuz 2020’de yapılan duruşmada tutukluluk halinin sürmesine hükmedilmişti.

Wels’de tutuklu tutulan Korkmaz’ın davasının görüldüğü Wels mahkemesi, Ağustos 2020’de Türkiye’nin iade talebini kabul etmişti.