Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa’da yağmur mevsiminin başlamasına rağmen hava sıcaklıklarının halen mevsim normallerinin üzerinde olduğuna dikkat çeken Yusuf Özkan, “Havalar halen soğumadı. Sıcak denilebilecek bir sonbahar yaşanıyor. Asıl dikkat çekici olan ise Avrupa’nın birçok yerinde ağaçlar yaprak dökmedi. Bu aslında bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, küresel ısınmanın sonuçlarından biri. Çünkü bundan yaklaşık 50 yıl öncesinde Avrupa’da meşe, ceviz, ıhlamur ve kestane ağaçları ekim ayının ortalarında yapraklarını dökmeye başlıyorlardı. Ekimin son 10 gününde ağaçlar tamamen çırılçıplak kalıyordu. Ancak şu anda başta Hollanda, Belçika ve Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde ağaçlar yapraklarını muhafaza ediyorlar ve yaprakları halen yeşil. Son 20 yılda küresel iklim değişikliğine bağlı olarak sonbaharın bir buçuk hafta geciktiği saptandı. Bilim insanları, böyle giderse sıkıntılı bir sürecin daha fazla hissedileceğini vurguluyorlar.” dedi.

UYUŞTURUCU KAÇAKÇILARI AVRUPA’NIN ORTASINDA BANKA KURMUŞ

Gazeteci Yusuf Özkan, Hollanda’da gündem olan bir suç örgütünün bankacılık faaliyetlerine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (Interpol) ve Avrupa Polis Örgütü (Europol) yaptıkları açıklamalarda yeraltı örgütlerinin, suç örgütlerinin oldukça zekice davrandıklarını bu nedenle bunlarla mücadelede zaman zaman yetersiz kaldıklarını belirtiyorlardı. Hollanda’da gündem olan bir gelişme buna örnek. Hollanda’nın kuzeyindeki Groningen şehrinde savcılık bir iflas soruşturmasında bu bilgiyi elde etti. Uyuşturucu kaçakçıları paralarını aklamak için Avrupa’nın en küçük dördüncü devleti olan Liechtenstein’da banka kurduklarını saptadı. Uyuşturucudan gelen kara para kendi kurdukları bankada aklanıyordu. İlginçtir ki, bankanın müşterileri de sadece bu şebekenin elemanları ve onların aileleri ile yakınları. Bu kişilere çok da yasal olmayan ya da bankacılık yöntemlerine uymayacak şekilde kolayca kredi dağıtıldığı saptandı. Üstelik savcılık, bu kişilerden faiz alınmadığı ve kredilerin geri ödemediğini belirledi. Bütün bilgilere bankayı kuran birinin uyuşturucu kaçakçılığı davasında yakalanması ve sorgulanması sonucunda ulaşıldı. Bu kişinin mal varlılarına el konulduktan sonra yapılan incelemede Liechtenstein’da böyle bir bankanın varlığı ortaya çıkarılmış. Savcılık bu durumun özellikle yeraltı dünyasında uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgilenen kişilerin kara para aklama konusunda ne kadar ileri gidebildiğinin ve ne kadar zekice davranabildiğinin kanıtı olduğunu belirtiyorlar. Şu anda da Hollanda makamları Liechtenstein nezdinde girişimde bulunup bankanın yasa dışı faaliyetleri konusunda daha fazla bilgi almak için çaba harcıyor.”