Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa’da ilk kez anne olan kadınların yaş ortalamasının giderek yükseldiğine dikkat çeken Yusuf Özkan, “Bu bilgi Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine dayanıyor. Eurostat yıllardır bu konudaki gelişmeleri takip ediyor. İlk kez anne olan kadınların yaş ortalamasının yükselmesinin birçok nedeni var. Uzun süren eğitim yaşamı, iş yaşamını yoğunluğu, günlük hayatın koşuşturmacası, kaygıları ya da kariyer planları. Nedeni ne olursa olsun, Avrupa’da her sene daha fazla kadın anne olmayı biraz daha erteliyor.

2015 yılında yapılan araştırmada Avrupa genelinde ilk kez anne olan kadınların yaş ortalaması 27,2 olarak saptanmıştı. 2018 yılında bu rakam 28,3’e yükseldi. Bulgaristan’da ilk kez anne olan kadınların yaş ortalaması 26,3. Bunu Romanya takip ediyor 26,4. Avrupa Birliği (AB) üyesi olmamasına rağmen Türkiye de bu araştırmada yer alıyor. Türkiye’de, Romanya ile birlikte 26,4 rakamıyla ikinci sırada.” dedi.

UZMANLARDAN GEÇ YAŞTA ANNE OLMAK İSTEYEN KADINLARA UYARILAR

Gazeteci Özkan, geç anne olmanın iyi mi, kötü mü oluğuna dair uzmanların görüşlerini de paylaşarak şunları söyledi:

“Özellikle üreme tıbbı uzmanlarının geç anne olmak isteyen kadınlara uyarıları var; her sene özellikle yüksek eğitimli kişilerin çocuk yapmak konusunda biraz daha işi yavaştan aldıkları, ‘kariyerimi tamamlayayım daha sonra çocuk yaparım’ görüşünde olduklarını belirtiyorlar. Bu nedenle de çocuk sahibi olma isteklerini ertelemeleri nedeniyle çok uzun süre bekleme sonrası birtakım olumsuzların ortaya çıkmaya başlıyor. Uzmanlar ‘Bu kadar uzun süre bekleme süreci sonrası artık kendiliğinden çocuk sahibi olmazsınız. Bu giderek doğurganlık tedavisine ve istenmeyen çocuksuzluğa yol açabilir.’ uyarısında bulunuyorlar. 

Avrupa’da özellikle 35 yaşından sonra anne olanların sayısı giderek artmaya başladı. Bunun nedeni de kariyer planları yüzünden çocuk yapmayı erteleyen kadınlar olarak açıklanıyor. Ancak birçok kadın embriyolarını donduruyor, buna ilişkin tedbirler alıyorlar. Uzmanlara göre, bu her zaman garantili bir yöntem değil, her zaman başaralı olmayabilir. Birçok kadında farkına varmadan 40 yıllı yaşlara ulaşıyor ve o zaman da halen doğurganlığın mümkün olup olmadığı konusunda sıkıntılar yaşanıyor ya da çok istemelerine rağmen çocuk sahibi olamıyorlar. Buna ilişkin çok yoğun bir tedavi süreci başlıyor. Bu nedenle de kariyer planları yaparken çocuk sahibi olmak istiyorlarsa bu konudaki bir planlamayı da gözden geçirmeleri, buna göre hareket etmeleri gerekiyor.”