Reuters’in haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün yaptığı konuşmada, Avrupa’nın savunma stratejisinin bağımsızlığının NATO üyeliğiyle bağdaşmadığını belirtti.

Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile gerçekleştirdiği görüşme öncesinde düzenlediği basın toplantısında, “Avrupa savunma ve stratejik savunma özerkliğinin transatlantik örgütlere alternatif olabileceği fikrini başarıyla destekledik.” dedi.

Macron ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın siyasi düzeyde Avrupa Birliği’ne (AB) saygı duyduğunu ve AB ile iş birliği ortağı olarak çalışmak istediğini de sözlerine ekledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron  Berlin’de 18 Haziran’da bir araya geldi.

İlgili haberde, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Macron’un yorumlarına katılarak, ABD’nin “işbirliği atmosferini” yeniden yaratmasına sevindiğini söylediği belirtildi.

“Açıkçası, ABD’nin kendisini bir Pasifik ülkesi ve bir Atlantik ülkesi olarak gördüğü G7 ve NATO görüşmelerinde çok açık görüldü” diyen Merkel, Çin’in gücü göz önüne alındığında, ABD’nin Pasifik’teki gücünün doğal olarak meydan okumalarla karşı karşıya kaldığını ve 20 yıl öncesine göre çok daha güçlü olabileceğini, bunun da Avrupalıların kendileri için belirli görev ve sorumlulukları üstlenmek amacıyla birlikte hareket etmeleri gerektiği anlamına geldiğini, bunun da ABD’nin beklentisi olduğunu savunduğunu söyledi.

Belirtilmesi gereken şu ki, Macron, geçen kasım ayında Avrupa dostu olan Biden yönetimi iktidarda bulunduğunda bile “tıpkı ABD ve Çin’in inşa ettiği gibi” Avrupa’nın bağımsız bir savunma stratejisi geliştireceğini öne sürerek, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bu konuda aynı tutum sergileyeceğinden emin olduğunu belirtmişti.