Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa Hastalık Önleme Örgütünün, aşılanmış olan Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının bazı koronavirüs önlemlerinden muaf tutulması yönünde öneride bulunduğunu aktaran Yusuf Özkan, önerinin her iki aşısını da olmuş kişilerin maskesiz ve sosyal mesafesiz birbirleriyle görüşebilmesini içerdiğini kaydetti.

Kronik hastalığı olan kişilerin bu önerinin dışında tutulduğu bilgisini veren Özkan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Avrupa’da birçok ülkede aşılama çalışmaları istenilen düzeyde değil. Bu nedenle hükümetlerin kaygısı daha fazla. Bu aşamada ‘Böyle bir düzenleme olumsuzlukları beraberinde getirir mi?’ sorusuna yanıt aranıyor.

Avrupa İlaç Ajansı, kan pıhtılaşmasına yol açtığı saptanan Johnson&Johnson aşısının uygulanması gerektiğini, aşının faydalarının zararından çok olduğunu belirtti. Birçok ülke daha önce askıya aldıkları aşıyı yeniden uygulamaya başlayacaklarını duyurdular.

Mayıs ortaları ve sonlarına kadar seyahat kısıtlamalarının devam edeceğe benziyor. AB ülkeleri önümüzdeki süreçte planlamalar yapmaya başladılar.

AVRUPA SÜPER LİGİ BAŞLAMADAN SONA ERDİ

72 saatte yoğun tartışmalar yaşandı. Avrupa’nın önde gelen kulüpleri kendi aralarında Avrupa Süper Ligi kuracaklarını açıkladı. Diğer kulüpler, bunun ekonomik kaygılar ve açgözlülükle ilgili bir düzenleme olduğunu, Avrupa futboluna zarar vereceğini belirttiler. İngiliz hükümetinin düzenlemeye karşı ne gerekirse yapılacağı açıklamasının ardından İngiliz kulüplerinin çekilmesi farklı bir boyuta taşındı. İngiliz kulüplerinin çekilmesinin üzerine İtalyan kulüpleri de çekilmeye yönelik niyet beyanlarını açıkladılar. Yeni süper lig projesi şimdilik rafa kaldırılmış görülüyor.

ALMANYA’NIN GÜNDEMİNDE TÜRKİYE VAR

Almanya’nın gündeminde Türkiye var. Türkiye’den çeşitli belediyeler aracılığıyla özel hizmet pasaportuyla Almanya’ya çok sayıda kişinin gönderildiği haberlerinin ardından Hannover Savcılığı soruşturma başlattı. Çevreye duyarlılık projesi kapsamında Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan bazı belediyelerin çok sayıda kişiyi Almanya’ya gönderdikleri ve bunlardan çoğunun geri dönmeyip Almanya’da kaldığına ilişkin medyada çıkan haberler siyasette de tartışma yarattı. Önümüzdeki süreçte Alman hükümetinin Türkiye’den gelen sığınma başvurularının daha dikkatli incelenmesi çağrısı yapıyor. Özellikle hizmet pasaportuyla Almanya’ya gönderilen kişilerin saptanıp buna ilişkin gerekli yasal işlemin başlatılması konusunda çalışmalar yapıyorlar.

AB YENİ İKLİM ANLAŞMASINI KABUL ETTİ

Bugün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın düzenleyeceği sanal iklim zirvesi öncesinde AB ülkeleri yeni bir iklim anlaşmasını kabul ettiler. Daha önce 1990 yılına göre AB’deki sera gazı salınımının yüzde 40 düşürülmesi hedefleniyordu. Yeni anlaşmaya göre 2030 yılına kadar AB’de sera gazı salınımı yüzde 55 oranında azaltılacak. Yeşil grubun buna tepkisi var. Onlar en az yüzde 60 oranında bir azaltma bekliyorlardı. AB yetkilileri, bunun önemli bir adım olduğunu belirtiyorlar.”