Avrasya Ekonomik Birliği Hükümetlerarası Komite toplantısı Almaata’da önceki gün düzenlendi.

Toplantı küresel salgının başlamasından bu yana Avrasya Ekonomik Birliği tarafından düzenlenen ilk çevrimdışı toplantı niteliğinde.

Toplantıda taraflar ticari ve ekonomik iş birliğinin genişletilmesi, üye ülkelerin iç pazarlarının geliştirilmesinin önündeki engellerin ortadan kaldırılması ve ekonomik bütünleşme potansiyeli gibi konuları ele aldı.

Toplantıya Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Beyaz Rusya başbakanlarının yanı sıra Avrasya Ekonomik Komisyonu Başkanı katıldı.

Kazakistan, 1 Ocak 2021’den itibaren Avrasya Ekonomik Birliği dönem başkanlığını yürütüyor.

Toplantıda Kazakistan Başbakanı  Askar Mamin, Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinin sınır ötesi lojistik merkezleri inşa etmek, bölgenin önemli ticaret merkezlerinde Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinin potansiyeline tam destek vermek, Avrasya entegrasyonu ile Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin kenetlenmesini ilerletmek ve Avrasya sınır ötesi yol hatlarının rekabet gücünü artırmak için çaba göstermeleri gerektiğini söyledi.

Kırgızistan Başbakanı Maripov da aynı günkü toplantıda yaptığı konuşmada, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması, mal, hizmet, sermaye ve emek gücü kaynaklarının serbest akışının sağlanması gerektiğini belirtti. Maripov, birlik üyesi ülkelerin sınır ötesi göçmen işçilerin görev yerlerine normal dönüşlerini sağlamak için salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamaları aşamalı olarak ortadan kaldırmaları ve ülkeler arası uçuş sayısını artırmaları gerektiğini vurguladı.

Öte yandan Rusya Başbakanı Mischustin toplantıda yaptığı konuşmada, üçüncü ülke yaptırımı ve bazı ülkelerin ticari korumacılık politikalarını boykot etmek için birlik üyesi ülkelerin ithal ikame planlarının ulusal düzeye yükseltilmesi ve en kısa sürede ulusal düzey ötesi özellikle yüksek yeni teknoloji alanında programlar saptanması gerektiğini ileri sürdü.

Bunun yanı sıra Avrasya Ekonomik Komisyonu Başkanı Mikhail Mesnikovoviç toplantıda, 2020 yılı verilerine göre, Avrasya Ekonomik Birliği’nin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın (GSYİH) yüzde 3,9 oranında düştüğünü duyurdu. Mikhail, 2021’de birlik ekonomisinin toparlanıp büyüyeceğini ve GSYİH’nin yüzde 3,2 oranında büyümesinin beklendiğini belirtti.

Avrasya Hükümetlerarası Komitesi bir sonraki toplantının 23 Nisan 2021’de Rusya’da düzenlenmesini kararlaştırdı.