İsviçre merkezli Dünya Ekonomik Forumu (WEF) dün ağustos ayında Singapur’da yapılması planlanan 2021 yıllık toplantısının iptal edileceğini duyurdu. 

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan açıklamada, Singapur yönetiminin güçlü desteğine rağmen, Covid-19 salgını kaynaklı seyahat belirsizliği, farklı ülkelerde değişen aşılama programları ve sürekli ortaya çıkan mutant virüsler nedeniyle zirveye katılımın zorlaştığı bildirildi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve icra kurulu başkanı Klaus Schwab yaptığı açıklamada, “Bu son derece zor bir karar çünkü ortaklarımız sadece çevrim içi toplantıları değil, aynı zamanda daha dayanıklı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir dünya inşa etmek için çevrim dışı toplanmayı daha çok istiyorlar. Ama her şeye rağmen her katılımcının ve personelin sağlığı ve güvenliği bizim önceliğimizdir.” dedi.

2022’nin ilk yarısında yapılması öngörülen bir sonraki yıllık toplantının yeri ve tarihinin, yılın ikinci yarısındaki küresel duruma bağlı olacağı belirtildi.

Singapur son günlerde enfeksiyon kümeleriyle karşılaşırken Hindistan kaynaklı B1617 virüsünün bir varyantı da şehir devletinde ortaya çıktı.

Singapur yönetimi, salgının yayılmasıyla başa çıkmak için salgınla mücadele önlemlerini sıkılaştırdı.

Normalde yıllık WEF toplantısı İsviçre’nin Davos kayak merkezinde yapılır. Geçen yıl yaklaşık 3 bin siyaset, ticaret ve sivil toplum lideri toplantıya katıldı. Ancak pandemi nedeniyle 2021 toplantısı, sağlık risklerini azaltmak için en donanımlı yerlerden biri olarak kabul edilen Asya’nın ulaşım ve finans merkezi Singapur’a taşınmıştı.

“Asya’daki ilk Davos” olan Singapur’a geçişin amacı, kıtanın büyüyen ekonomik etkisini vurgulamaktı. Liderler, salgında dünyanın ekonomik iyileşmesini tartışacaklardı. Yüz yüze görüşmenin, Singapur’un salgından çıkışını ve ekonomisinin yeniden canlanmasını sembolize etmesi isteniyordu.