Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Dünya bir yandan yeni tip koronavirüsle mücadelesine devam ederken diğer yandan da salgının getirdiği ekonomik zorlukları aşmanın yollarını aşıyor. Belirsizliğin giderek arttığı koşullarda Çin’in Hainan Adası’nda bir araya gelen Asya ülkeleri çıkış yolunu tartışmak için Boao Asya Forumu’nda çıkış yolunu masaya yatırdı. Buluşmaya dair merak edilenleri okuyucularımız için yanıtladık:

BOAO FORUMU NEDİR?

Asya’nın Davos’u olarak bilinen Boao Forumu, bölge ülkelerinin ekonomik bütünleşmesini sağlamak amacıyla 20 yıl önce kuruldu. Merkezi Çin’de bulunan ve 29 kurucu üyesi bulunan Boao Forumu’nun Konsey Başkanlığı’nı üstlenmiş olan eski Japonya Başbakanı Fukuda Yasuo, Asya kıtasındaki ekonomik bütünleşmenin çalışmaların öncelikli alanı olduğunu belirtmişti.

Forum her yıl dünya gündeminde olan konular üzerine toplantılar düzenlerken, platform zamanla Çin’in Asya kıtasında diğer ülkelerle ve dünya ile hükümet dışı temaslarının kanalı haline geldi. Ayrıca, Çin’in dünya ülkeleriyle ilişkileri geliştirmesine imkân tanıyan önemli bir platform konumunda. Forumla, Çin’in Asya ve dünyadaki sorunların çözülmesinde yapıcı rol oynadığı savunuluyor. Nitekim foruma adını veren Boao, Çin’in bir turizm cenneti olarak bilinen ve dışa açılmanın önemli merkezlerinden biri olan Hainan Adası’nda yer alıyor.

BOAO FORUMU’NDA BU YIL GÜNDEM NE?

Dünyanın dört bir yandan 2 bin 600 temsilci ve 160 medya kuruluşundan 1, 200’ü aşkın gazetecinin katılacağı forum esnasında “Çin’i anlamak”, “Değişimleri doğru algılamak” ve “Kuşak ve Yol inşasındaki iş birliği” dâhil 6 panel düzenlenecek.

Ekonominin merkezde yer alacağı etkinliğe dair basın mensuplarına bilgi veren Boao Forumu Başkan Yardımcısı Zhou Xiaochuan, son zamanlarda Çin ve Asya ülkeleri arasındaki kapsamlı iş birliği anlaşmalarını anımsatarak salgının ortasında dünyanın parlak çalışmalara tanık olduğunun altını çizdi. Çinli yetkili Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) reformunu kolaylaştırmak için Asya ülkeleri arasında daha fazla serbest ticaret anlaşmasını teşvik edeceklerini sözlerine ekledi.

Yeni tip koronavirüs salgını koşullarında düzenlenen forumda öne çıkan konulardan biri de sağlık düzenlemeleri oldu. Boao Asya Forumu kapsamında Sağlık İpek Yolu konulu alt foruma katılan Endonezya Sağlık Bakan Yardımcısı Dante Saksono Harbuwono, “Çin ile iş birliğimiz salgınla ortaklaşa mücadele, deneyim ve bilgi paylaşımı ve aşı klinik denemelerini kapsıyor.” diye konuştu. Aynı forumda söz alan Avrupa Birliği’nin (AB) önde gelen danışmanlık kuruluşlarından The European House Ambrosetti’nin CEO’su Valerio De Molli de konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Biz ortak araştırma projeleri yürütmeliyiz yani İpek Yolu güzergâhında yer alan ülkelerin ortaklaşa finanse ettiği bilimsel araştırma projeleri hayata geçirilmeli. Aynı zamanda İpek Yolu ülkeleri arasında personel değişim kolaylığını artırma konusunda iş birliği de güçlendirilmeli.”

UZMANLAR ZİRVEYİ NASIL YORUMLUYOR?

Boao Forumu, Asya kadar Batı kamuoyu tarafından da yakından takip ediliyor. PwC Çin Pazarları Yönetici Ortağı Thomas Leung, Global Times gazetesine verdiği demeçte Boao Forumu’nun bölgesel ekonomik entegrasyon, ortak kalkınma ve uyumlu bir Asya’nın inşasına olanak sağladığına dikkat çekerken, bu yıl ki buluşmanın Covid-19 salgınından dolayı daha önemli hale geldiğini dile getirdi. Fransa merkezli bir yazılım şirketi olan Dassault Systèmes’in Başkan Yardımcısı Sylvain Laurent da teknolojik alandaki değişime işaret ederek “Bu yılki Boao Forumu aracılığıyla Çinli ve diğer Asyalı şirketlerin akıllı dönüşüm dönemindeki ihtiyaçları daha derin bir şekilde anlaşıldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Kuşak ve Yol İnisiyatifi Uluslararası Yeşil Kalkınma Danışma Komitesi Başkanı ve eski Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) İcra Direktörü Eric Solheim ise, Çin Boao Forumu sırasında çevre teknolojisini anlatabileceğini aktardı. Solheim bu bağlamda şu ifadeleri kullandı:

“Çin, dünyadaki bir numaralı çevre teknolojisi sağlayıcısı. Tüm güneş enerjisinin yarısından fazlası Çin’den gelmektedir. Çin, elektrikli araçlar ve hidrojen enerjisi oluşturma konusunda da bir numaradır. Bu nedenle Çin, dünya için uygulamalarını ve fikirlerini ortaya koymak için Boao Forumu’nu kullanmalıdır.”