CRI Türk Dış Haberler Servisi

Güney Kore hükümeti, Covid-19 vakalarının ülkede rekor seviyelere ulaşması ve yeni omikron varyantının yayılmasıyla ilgili küresel korkular arttığı için ülkeye giriş kontrollerini sıkılaştırmayı gündeme taşıdı.

Ülkenin sağlık yetkilileri en son yaptığı açıklamada, günlük vakaların 3,031’den 5.123 seviyelerine kadar çıktığını bildirdi. Durumu ağır olan hasta sayısının 723 ile rekor kırdığı ülkede ölü sayısının artmaya devam etmesi bekleniyor.

Sağlık bakanlığı direktörü olan Son Young-rae çarşamba günü düzenlediği günlük basın toplantısında, “Şu anda omikron varyantının ortaya çıkmasıyla ilgili olarak sınır kontrollerini sıkılaştırmayı düşünüyoruz. Yabancı ülkelerle bazı diplomatik sorunlar olduğu için Dışişleri Bakanlığı ile görüşme halindeyiz. Kararın ardından sınır kontrolleri için ayrıntılı önlemleri kısa süre sonra açıklayacağız.” dedi.

Duyuru, Başkan Moon Jae-in’in sağlık yetkililerinden sınır kontrollerini güçlendirmek için adımlar atmasını istemesinden saatler sonra geldi. Ayrıca yeni varyantı tespit etmek için test kitlerinin geliştirilmesi için ülkede çalışmalara başlanacağı bildirildi.

JAPONYA YABANCI GİRİŞİLERİNİ KISITLADI

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, geçtiğimiz gün düzenlediği basın toplantısında, ilk “Omicron” varyantı sonrası sınır kapılarını kapatmanın “varyanta ilişkin belirginliğin artmasına kadar geçici bir çözüm” olacağını bildirdi.

“Bilinmeyen bir riskle karşı karşıya kalındığından her tedbiri almak en iyisidir” diyen ve “en kötü senaryoya göre hazırlık yapacaklarını” belirten Kishida, Sağlık Bakanı ile bir araya gelerek varyanta karşı alınacak tedbirleri görüşeceğini söyledi.

Tokyo’daki Narita Havalimanı’na ulaşan 30 yaşlarında Namibyalı bir diplomatın Omicron varyantını taşıdığı tespit edilmiş, hükümet hafta sonu Mozambik, Malavi, Botsvana, Esvatini, Lesotho, Namibya, Güney Afrika, Zimbabve ve Zambiya’yı “daha sıkı tedbirler uygulanacak ülkeler” listesine eklemişti.