Hüseyin Vodinalı

Irak’ın işgalindeki yalanlarıyla hatırlanacak olan Colin Powell’ın ölüm haberinde aklıma geldi yine.

Julian Assange’dan söz ediyorum. 

Tüm dünyaya “insan hakları ve demokrasi dersleri” veren Amerika Birleşik Devletleri (ABD), bağımsız bir araştırmacı gazeteciyi ebediyete kadar susturmak istiyor.

Ve Batılı ve/veya Batı tandanslı tüm ana akım medya bunu elinden geldiğince görmezden geliyor.

Neden?

Çünkü Assange, kurucusu olduğu yeni nesil dijital bir arşiv/gazete olan Wikileaks ile Amerika’nın resmi anlatımını ve prestijini mahvetti.

Aslında herkesin bildiği ama reddetmek için pek uğraşmadığı bir anlatımdı bu.

Yani, Bush familyasının Irak’a “Özgürlük” götürmesi, Afganistan’da “ulus devlet” inşası, Libya’yı “demokratikleştirmesi”, “mazlum” İsrail’i koruması vs vs…

Kimse inanmıyordu ama aksini söyleyebilen de pek yoktu.

Assange ile ekibi, çıktılar ve madalyonun öteki yüzünü tüm kanıtlarıyla ortaya döktüler.

Irak’ta sivillerin acımasızca katledildiği görüntüleri yayınladılar. Amerikan ordusunun savaş suçlarını belgelediler.

“Barış güvercini” İsveç’in sadece uçaklarının reklamı olsun diye Afganistan’ı bombalamak istediğine dair belgeleri ortaya koydular. 

Wikileaks, 2010 yılında işgalci ABD askerlerinin Afganistan’da işlediği savaş suçlarını içeren 70 bin belgeyi ve ardından da Irak Savaş Günlükleri’ni yayınladı. Hapishanelerde yapılan işkencelerin fotoğrafları dünyaya sunuldu. Wikileaks bu iki ana dosya dışında da on binlerce diplomatik yazışma ve gizli belge yayımladı.

Bunların arasında CIA’nın Fransa Cumhurbaşkanları, Chirac, Sarkozy ve Hollande’ı sırasıyla dinlemesinin belgeleri de vardı.

ABD’nin kirli yüzü ortaya saçılmış, büyü bozulmuştu.

CIA hemen harekete geçti.

Önce Wikileaks’in serverlerinin bulunduğu İsveç’te sahte bir tecavüz davası ayarlandı.

Avustralya vatandaşı Assange hakkında, ABD tarafından casusluk suçlamasıyla iadesi istenerek dava açıldı. 

2012’de Londra’da Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınmak zorunda kaldı.

2019’a kadar tam 7 yıl o elçilikte hapis hayatı yaşadı.

Ekvador’da Amerikan karşıtı rejim değişince bu kez hukuksuz biçimde polise teslim edildi.

İngiltere’de hiç bir suç işlememiş olmasına rağmen tutuklandı.

O tarihten beri Londra’daki Belmarsh hapishanesinde tek kişilik hücrede kalıyor.

Babası ve avukatı, hapishanede çok kötü koşullar altında tutulduğunu ve “öldürülmek” istendiğini ileri sürdü.

ASSANGE’A SUİKAST PLANLARI

Evet gerçekten de öldürülmek isteniyordu.

Yahoo News’in 30’dan fazla eski ABD’li yetkiliye dayandırdığı 26 Eylül tarihli haber, ABD’nin, Trump döneminde, Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınan Assange’ı kaçırmayı veya öldürmeyi planladığını ortaya koydu.

26 Şubat 2017’de Wikileaks, ajansın bilgisayar korsanlığı ve elektronik gözetim araçlarının ayrıntılarını ortaya koyan büyük bir CIA dosyasının yakında yayınlanacağını duyurdu. “Marble” (Mermer) adlı casusluk uygulaması, CIA ajanlarının, hackledikleri bilgisayarlara kimliklerini gizleyen kodları yerleştirmesine izin verdi. Diğer dosyalar, bilgisayar korsanlarının Signal ve Telegram gibi şifreli mesajlaşma uygulamalarına girmesine ve Samsung akıllı TV’lerini dinleme cihazlarına dönüştürmesine izin veren programların kanıtlarını içeriyordu.

Wikileaks’in 2017’de Vault 7 kod adıyla bilinen CIA’nın bu siber savaş belgelerini yayınlamasıyla Julian Assange hakkında ferman verildi.

Veren de eski CIA şefi Mike Pompeo idi.

Hani şu kendi ağzıyla, CIA şefiyken, “Yalan söyledik, Hile yaptık ve Çaldık” diye itirafta bulunan kişi.

Sonrasında Dışişleri Bakanı da olmuştu.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nda Pompeo döneminde görev yapan ve adı açıklanmayan üst düzey bir yetkili Yahoo ekibine şunları söylemişti:

“Mike Pompeo ve diğer üst düzey liderler, Vault 7 yüzünden çok utanmıştı ve gerçeklikten tamamen kopmuştu. Gözlerini kan bürümüştü.”

Pompeo, bu olayın ardından 13 Nisan 2017’de WikiLeaks’i, Rusya gibi ülkeler tarafından kışkırtılan “devlet dışı düşman istihbarat örgütü” olarak tanımlamıştı.

Pompeo ve CIA Başkan Yardımcısı Gina Haspel (Irak ve Afganistan’da su işkencesiyle ünlü), 4 eski görevlinin iddiasına göre, Vault 7’nin ardından intikam için Assange’ın kaçırılması veya öldürülmesi fikrini tartmaya başladı.

Bu noktada işte devreye Trump ve Netanyahu destekçisi ünlü Yahudi Kumarhaneler Kralı Sheldon Adelson giriyor. (Adelson 11 Ocak 2021’de 87 yaşında öldü)

İsrail’in Amerika’daki en ünlü destekçisi ve Mossad üyesi de olan yaşlı Adelson’un Las Vegas’taki kumarhanesinde güvenlikçi olan, eski İspanyol özel kuvvetler askeri David Morales ve ekibi Assange’ı bulunduğu elçilikten kaçırmak için plan yapmaya başladı.

Morales’in kurucularından olduğu Güvenlik Danışmanlık Şirketi UC Global üzerinden işi bitireceklerdi.

Çünkü UC Global, Ekvator Devleti’nden Londra’daki elçiliğin korunması ihalesini kapmıştı.

Morales, aynı zamanda Siyonist milyarder Sheldon Adelson’un Las Vegas Kumarhanesi Sand’s ve 70 milyon dolarlık Queen Miri yatının da korunmasını üstlenmişti.

Adelson’ın zaten kendisini ve ailesini her zaman korumak için atanmış önemli bir güvenlik ekibine sahip olduğu göz önüne alındığında, UC Global ile Adelson arasındaki sözleşme, açıkça CIA tarafından denetlenen sinsi bir casusluk kampanyasının örtüsüydü.

Wikileaks’in 26 Şubat 2017’deki Vault 7 (Marble) duyurusundan iki gün sonra, 28 Şubat’ta Morales, İspanya’dan Alexandria, Virginia Langley’deki CIA merkezinden sadece bir taş atımı uzaktaki bir otele götürüldü.

UC Global’in Virginia’daki herhangi bir şirketle kamuya açık bir sözleşmesi olmamasına rağmen, The Grayzone tarafından elde edilen mahkeme belgeleri, Morales’in bir Alexandria IP adresinden şifreli e-postalar gönderdiğini ve sonraki sekiz gün boyunca yerel bir otelden faturaları ödediğini ortaya koyuyor.

Morales bu süreçte Ekvador Büyükelçiliği görüntülerini CIA ile paylaştı, Londra’daki Ekvator Büyükelçiliği’nde Assange’ın avukatlarının odalarına girdi.  

Ancak Morales’in olan bitenden mutsuz olan bazı adamları, planı dolaylı yollardan Assange’a iletince, asıl büyük operasyon suya düştü.

Bu planların ortaya çıkması sonrası tutuklanan Morales şu an hapiste.

Assange da hala hapiste.

Eski bir CIA Yöneticisi olan, National Interest Dergisi Yönetmeni Phillip Giraldi olayla ilgili şunları yazıyor:

“Yani Assange hâlâ neden hapiste ki? Olası tek suçlama, Assange’ın Rusya tarafından casus olarak kullanıldığı olabilir. Ancak buna dair en ufak bir kanıt yok. Olsa zaten çoktan ortaya serilirdi.  Bu da onu gazeteci yapar. ABD’yi utandırması, çoğu zaman iyi gazetecilerin yaptığı şeydir. Ancak bunun ötesinde, utanç verici biçimde CIA Assange’dan kurtulmak için onu öldürmeyi veya kaçırmayı planlıyor. Bu da 11 Eylül’den bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nin ne hale geldiğinin karanlık yüzünü bir kez daha ortaya koyuyor.”

WikiLeaks’in kurucusu, 27 Ekim’de muhtemelen son kez İngiliz mahkemesine çıkacak.

Eğer ABD’ye iade kararı verilirse, orada 175 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

BELLINGCAT OLAYI

Wikileaks tu kaka iken, Bellingcat gibi “gerçeklerin peşinde koşan, korkusuz ve bağımsız” haber siteleri pek cici bulunuyor. (Bellingcat bizdeki Teyit.org’un bir nevi izdüşümü. Fact-Check (doğrulatma) denen bir sistemi var. Ama haber de yapıyor.)   

Neden derseniz; çünkü Bellingcat, Suriye’deki aşırılık yanlılarına yardım eden ABD ve İngiltere istihbarat birimlerince finanse edildi.

Temmuz 2014’te yayına başlamasından bu yana, kerameti kendinden menkul açık kaynaklı araştırma web sitesi Bellingcat, Suriye hükümetinin kimyasal silah saldırılarından, Rus istihbarat operasyonlarına uzanan haber yelpazesiyle, övgü yağmuruna tutularak ana akım Batı medyasının sevgilisi olarak yerini sağlamlaştırdı.

Hükümet etkisinden bağımsız olduğu konusunda şiddetle ısrar eden Bellingcat, hem ABD hükümetinin Ulusal Demokrasi Vakfı (NED), hem de Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse ediliyor.

Suriye’deki El Kaide müttefiki cihatçı gruplara doğrudan destek sağlayan savaş vurguncusu firmalar, aynı zamanda Bellingcat’e Şam’ı her türlü suçlamada gıyaben mahkûm etmek için “kanıt” da sağladı.

Örneğin, Bellingcat’e 160 bin sterlin veren Zinc Network, çok sayıda Birleşik Krallık hükümet bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD istihbarat cephesi USAID adına istihbarat operasyonları yürüten karanlık bir firma.

Görünüşe göre bu nakit enjeksiyonu, Zinc liderliğinde, Orta ve Doğu Avrupa’da “Rus devletinin etkisini zayıflatmaya” adanmış, istihbarat servisleri tarafından finanse edilen bir “trol fabrikası” olan Açık Bilgi Ortaklığı ile ilgiliydi.

Bellingcat ayrıca Adam Smith International’dan (ASI) 65 bin dolar para almış.

ASI, Birleşik Krallık hükümeti için denizaşırı her türlü hilekârlığı yürüten bir kuruluş.

ASI’nin sefil tarihi ve Suriye’deki cihatçılığın yayılmasıyla doğrudan bağlantısı göz önüne alındığında, Bellingcat ile olan mali ilişkisi, medya kuruluşunun zaten gülünç olan bağımsızlık iddiasını daha da zayıflatıyor.

PARASINI ÖDEDİĞİNİZ CİHATÇILAR!

2017’de BBC’de yayınlanan “The jihadi’s You pay For” (parasını ödediğiniz cihatçılar) isimli bir belgeselde ASI çalışanı ifşacılara dayanılarak ilginç bilgiler verildi.

Belgeselde, Halep’teki ASI bağlantılı “Özgür Suriye Polisi” memurlarının, CIA destekli El Nusra ve Nureddin Zengi gibi silahlı gruplara nakit para verdiği belirtiliyordu.

Bir de tabii meşhur NED var.

İngiliz Dışişleri Bakanlığının sızan belgelerinde, ABD istihbaratıyla bağlantılı olduğu bilinen National Endowment for Democracy’nin de Bellingcat’e büyük ölçüde mali katkıda bulunduğu belirtiliyor.

Bellingcat gibi Amerikalı “Haber Teyit Ajansı” Newsguard da, medya kontrolü için resmi Amerikan kanallarınca kurulan benzer bir ajans.

Washington Post, the Hill, Boston Globe, Politico, Bloomberg, Wired ve bunlar gibi Amerikalı ana akım medya kuruluşlarında yayımlanan makaleler, Newsguard’ı internetteki haberlerde “sapla samanı” ayıran bir kuruluş olarak pazarladı.

2019’da kurulan Newsguard da, ABD’nin resmi haber ajansı VOA’yi (Voice of America – Amerika’nın Sesi) güvenilir bulurken, Rusya’ya ait Russia Today’i güvenilmez buluyor.

Julian Assange hapiste iken, “fena halde can sıkan” Wikileaks ve benzerleri ile savaşmanın başka bir yolu da bu işte.

Bizans’ta (Batı’da) oyun çok!

KAYNAKLAR:

https://news.yahoo.com/kidnapping-assassination-and-a-london-shoot-out-inside-the-ci-as-secret-war-plans-against-wiki-leaks-090057786.html?fr=sycsrp_catchall

https://thegrayzone.com/2020/05/14/american-sheldon-adelsons-us-spy-julian-assange/

https://www.strategic-culture.org/news/2021/10/07/silencing-julian-assange-why-bother-with-trial-when-you-can-just-kill-him/

https://thegrayzone.com/2021/10/09/bellingcat-intelligence-contractors-extremists-syria/

 https://www.mintpressnews.com/newsguardneocon-backed-fact-checker-plans-to-wage-war-on-independent-media/253687/