Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN), askeri darbenin yaşandığı Myanmar’daki krizin çözümü için 5 konuda mutabakata varıldığını açıkladı.

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da Myanmar’daki durumu görüşmek üzere yapılan ASEAN liderler toplantısının ardından ASEAN Sekreterliği, toplantıda alınan kararlara ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada ASEAN liderlerinin, Myanmar’da yaşananlardan ötürü derin endişelerini dile getirdiği ve darbenin ardından gözaltına alınan siyasetçilerin serbest bırakılmasına yönelik çağrıların dikkate alındığı bildirildi.

Myanmar’ın Arakan eyaletindeki insani krizin çözümü için çabaların sürdürüldüğünün kaydedildiği açıklamada, “Bangladeş ile yapılan ikili anlaşmalar sonucu Arakanlıların yurtlarına güvenlik, gönüllü ve onurlu bir şekilde dönüş yapabilmesinin sağlanması sürecinde yapılanların önemine dikkat çekilmiştir.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, ASEAN liderlerinin Myanmar’daki krizin çözümü için mutabık kaldığı 5 madde sıralandı.

Birinci maddeye göre Myanmar’daki taraflar şiddeti bir an önce durduracak.

İkinci maddeye göre, Myanmar halkının huzur ve güvenliği için taraflar arasında yapıcı diyalog ortamı başlatılacak.

Üçüncü maddeye göre, ASEAN’ın tayin edeceği özel temsilci Myanmar’daki diyalog sürecine aracılık edecek.

Dördüncü maddeye göre, Myanmar’a insani yardımın güvenli bir şekilde ulaştırılmasına müsaade edilecek.

Beşinci maddeye göre, ASEAN’ın tayin edeceği özel temsilci, beraberindeki delege ile Myanmar’ı ziyaret edecek, krizin muhatabı olan taraflarla görüşecek.