Antik Çağ’ın gözdesi Efes Antik Tiyatrosu, tadilat kararı ve yeni tip koronavirüs sınırlamaları nedeniyle ara verdiği sanat etkinliklerine, 4. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali ile yeniden “merhaba” diyecek.

Statik sorunlar ve onarım çalışmaları nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla 2003 yılında etkinlik yoğunluğu azaltılan, 2018 yılında konser ve gösterilere tamamen kapatılan tiyatro, zorunlu aranın ardından 24 Ağustos’ta Giuseppe Verdi’nin La Traviata adlı eseriyle ziyaretçilerine kapılarını açacak.

Efes Antik Tiyatro, festival kapsamında 24 Ağustos ve 3 Eylül tarihleri arasında 3 ayrı uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Yaklaşık 24 bin kişilik oturma kapasitesine sahip Efes Antik Tiyatrosu’nda salgın önlemleri çerçevesinde her etkinlikte en fazla 2 bin 400 – 2 bin 500 kişi ağırlanacak.

Tarihi 2 bin 300 yıl öncesine dayanan tiyatro, bu kez ateş ölçümü, HES kodu kontrolü, aralıklı oturma planı, müzisyenler arasında mesafe gibi kurallarla bugünün sanat dünyasına katılacak.