CGTN / Bradley Blankenship

Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) vuran ani soğukla ilgili duyduğum en üzücü hikâyelerden biri, Wisconsin’deki bir arkadaşımın arkadaşıyla ilgili. Bu adam, tüm hayatı boyunca bağımlılıkla mücadele ediyor ve mahkeme kararıyla büyüdüğü çocuk yurdunda yaşadığı travma yüzünden danışma hizmeti ya da uygun bakım alması gerekirken, bir uyuşturucu suçundan dolayı gözetimine verildiği memur, zorunlu bir uyuşturucu testi başarısız oldu diye hapse girmesi için çalıştı.

Bu tam olarak yanlış bir zamanda oldu. Her şeyden önce, bağışıklığı baskılanmış kişileri orantısız bir şekilde etkileyen küresel bir salgın var ve bu adam, damardan ilaç kullanması nedeniyle AIDS hastası. İkincisi, ülke genelinde insanları gerçekten öldürecek boyutta tarihi bir soğuk var ve bu kişinin gidecek hiçbir yeri yok.

Adamı biraz daha uzun süre hapiste tutmak ki, görünüşe göre adalet sisteminin normalde asla problem yaşamayacağı bir şey bu ya da onun için güvenli bir sığınak bulmak yerine, soğuğa gönderildi. Tabii ki neredeyse donarak ölüyordu. Kendisiyle ilgili en son duyduğum haber, birkaç uzvunu kaybetmesinin bekleniyor olması ve hayatı boyunca bir engelli olarak yaşayacak olmasının da ötesinde sağlık sigortası olmadığı için on binlerce dolar borcu olacak.

Bu tek hikâyeden çıkarılacak çok şey var, Amerika’da tam olarak neyin yanlış olduğuna ve birçok bireysel politika tartışmasına dair birçok veri noktası var. Ancak bunun merkezinde toplum bu adamı yüzüstü bıraktı. Onun hikâyesi, insanların işlerini yapması gerektiği gibi yapmamaları değil, belirli çıkarları ilerletmek için kasıtlı, metodik ve tahmin edilebilir bir şekilde yıkılmış bir sistem vakası var.

TEXAS’IN BÜYÜK BÖLÜMÜ BAĞIMSIZ BİR ELEKTRİK ŞEBEKESİYLE ÇALIŞIYOR

ABD’deki son olaylara, özellikle de Texas eyaletine bakın. Uzmanlar uzun süredir iklim değişikliği konusunda uyardı ve Texas’ın elektrik kesintileri büyük ölçüde buna bağlanabilir. Elektrik şebekesinden sorumlu olanlar, ekipmanı kışa hazırlamaktan kaçındılar çünkü bunu, soğuk hava acil durumları için çok maliyetli bir yatırım olarak gördüler. Sonra uzmanların uyardığı şey oldu ve eyaletin elektrik üretim kaynaklarının çoğu çevrim dışı kaldı.

Aslında, Texas’ın büyük bölümü, federal düzenlemelerden kasıtlı olarak kaçınmak için bağımsız bir elektrik şebekesiyle çalışıyor. Diğer pazarlardan soyutlanması, bunun gibi nadir acil durumlarda devletin,  4,4 milyon müşteriyi bir noktada elektriksiz bırakarak başka yerden çekemeyeceği anlamına geliyor.

Bu aynı zamanda kapasite piyasası fiyatlandırmasından vazgeçebileceği anlamına da gelir, yani operatörlerin acil durumlar için kapasiteyi karşılamasına gerek yoktur ve fiyatları artırabilir. ERCOT North, geçen salı günü elektriğin megawattını saat başına fiyatları 1.489,75 dolara yükselttiği, bunun 2020 yıllık ortalama 26 dolara kıyasla daha yoksul toplulukları elektriği kapatmaya zorladığı bildirildi.

Bazı Texaslı yetkililerin tepkisi utanç vericiydi. Texas Belediye Başkanı Tim Boyd Facebook’ta şu paylaşımı yaptı: “Kimse size veya ailenize hiçbir şey borçlu değil; böyle zor zamanlarda sizi desteklemek yerel yönetimlerin sorumluluğunda değil! Batın veya yüzün, bu sizin seçiminiz!”

Boyd sözlerine şöyle devam etti: “Bu ne yazık ki, azınlığın çalışacağına ve diğerlerinin sadaka için bağımlı hale geleceğine inanmaları için insanları besledikleri sosyalist bir hükümetin ürünü”.

FEDERAL HÜKÜMET SAVAŞ BAŞLATMAK İÇİN GEREĞİNDEN FAZLA FİNANSE EDİLİYOR

Sorumluluk simgesi Texas Senatörü Ted Cruz, güvenlik arayışıyla (diğer binlerce aile gibi) seçmenleri donarken, hatta bazıları ölürken ABD-Meksika sınırını geçti. Halk onun ayrılışını öğrendiğinde, iki küçük kızını bahane etti (farklı bir hikâye anlatan metinler sızdırılmış olsa bile).

Amerika’nın iki büyük siyasi partisinden birini temsil eden bu tür görevlilerin sınırsız ikiyüzlülüğü, ortalama Amerikalıları sefalet ve kızgınlıktan oluşan çirkin bir geri bildirim döngüsünde bırakıyor.

Boyd ve Cruz gibi insanlar, alaycı bir şekilde “sosyalizm” dedikleri kamu hizmetlerini kasıtlı olarak yok etmek için seçilmiş bir makam arıyorlar, daha sonra bu kurumların, “sosyalist” hükümete karşı daha fazla güvensizlik yaratmak için etkili bir şekilde çalışmadıklarını söyleyerek alenen utandırıyorlar.

Bu arada, federal hükümet savaşları başlatmak için gereğinden fazla finanse ediliyor ve yerel yönetimler insanları hapsetmeye tuhaf bir şekilde hazırlanıyor ve Cumhuriyetçi Parti’den hiç kimse hükümetin aşırılığı veya “bütçe açığı” konusunda ses çıkarmıyor.

Bu, onlarca yıldır halkın bilincine yerleştirilen alaycı tavırdır ki, birçok Amerikalı bu yazının başında bahsedilen Wisconsinli adamının hikâyesini okuyabilirdi ve toplumun yapabileceği ancak kalkan olmak istemediği sefalet için onu suçlayabilirdi.