Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli kamuoyu araştırma şirketi Gallup tarafından yayımlanan ankete göre, ülkedeki ailelerin yarısı enflasyon nedeniyle mali zorluk yaşıyor.

1598 Amerikan vatandaşıyla yapılan anketin sonuçları, mali zorlukların ülkedeki ailelerin yüzde 10’nunun yaşamını ciddi şekilde etkilediğini ve ailelerin yüzde 45’inin ise farklı derecelerde mali zorluk çektiğini gösterdi. Anket sonucuna göre, enflasyondan en büyük zararı düşük gelirli aileler gördü.

ABD Çalışma Bakanlığı, gıda ve enerji fiyatlarının yükselmesi nedeniyle Ekim’de Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 0,9 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6,2 oranında arttığını belirtti. Bakanlığın açıklamasında, söz konusu artışın 1990 yılının Kasım ayından bu yana yaşanan en büyük artış olduğu kaydedildi.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, ekonomi ve istihdamın son günlerde ülkede Covid-19 vakalarının artmasından ve Omicron varyantından etkilendiğini, ayrıca enflasyonda belirsizliğin de arttığını vurguladı. Powell, “Enflasyon için ‘geçici’ kelimesinin kullanılması artık uygun değil.” diye konuştu.