Hacı Bayram Veli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nail Alkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Alkan, Almanya seçimleri ve Merkel sonrası Türkiye politikasını değerlendirdi.

Seçimlerde ilk defa Yeşiller Partisi’nin bir şansölye adayı çıkardığını aktaran Prof. Dr. Mustafa Nail Alkan, yüzde 10 oy oranı bulunan Yeşiller Partisi’nin bu seçimlerde kendine güvendiğini kaydetti.

“YEŞİLLER, ALMANYA’DA ÜÇÜNCÜ PARTİ KONUMUNDA”

Yeşiller Partisi’nin şansölye adayının Annalena Baerbock olduğunu ifade eden Alkan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Nisan ayında anketlerde Annalena Baerbock yüzde 26’ya kadar oy almaya başlamıştı. Neredeyse birinci parti oluyor gibiydi. Bearbock’un öz geçmişinde bazı yanlışlıklar ortaya çıkınca Yeşiller şu an yüzde 17’ye kadar düştü. Yeşiller, Almanya’da üçüncü parti konumunda.

“SEÇİMLERİ BÜYÜK İHTİMALLE OLAF SCHOLZ KAZANACAK”

Seçimler büyük bir ihtimalle Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin başbakan adayı Armin Laschet ile Sosyal Demokrat Parti’nin (CDU) başbakan adayı Olaf Scholz arasında geçecek. Hatta bana sorarsanız yarışın kazananı zaten belli. Bana sorarsanız seçimleri büyük ihtimalle Olaf Scholz kazanacak. Çünkü partisi şu an anketlere baktığınızda 3 puan önde görünüyor. Bu 3 puan tabii kapanabilir ama bir ankette sormuşlar, ‘Sizce başbakan kim olabilir?’ diye. Olaf Scholz, yüzde 48 çıkıyor, Armin Laschet yüzde 23 çıkıyor. Büyük bir ihtimalle bugünün Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz seçimleri kazanacak. Fakat tek başına kazanma ihtimali yok, koalisyona girmesi gerekecek. Koalisyonda da ‘Liberallerle ve Yeşillerle’ koalisyona girebilir.

Almanya’da Dışişleri Bakanlığı görevini genelde küçük partilere verirler. Bu görevi hep liberaller üstleniyordu, bu nedenle Dışişleri Bakanlığı küçük partilerden çıkacak, diye düşünüyorum.

Almanya’nın Avrupa Birliği (AB) politikası değişmez. Almanya, Fransa ile birlikte AB’nin lokomotif ülkesi. İngiltere, AB’den çıktıktan sonra ‘AB dağılacak mı?’ sorusuna ben şunu söyledim; ‘İngiltere’nin AB’den çıkmasıyla AB dağılmaz fakat Fransa ya da Almanya AB’den çıkarsa o zaman dağılır.’

“ALMANYA’NIN AVRUPA BİRLİĞİ POLİTİKASI DEĞİŞMEZ”

Almanya’nın AB politikası değişmeyecek ancak AB içinde dengeler biraz değişebilir. Macron, Merkel’in çekilmesinden çok mutlu çünkü AB’nin lideri olmaya çalışıyor. Özellikle AB ordusu kurulması fikrini ortaya atan Macron, öne çıkmaya çalışacak. Fransa’da seneye cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Fransa belki bir sene kadar öne çıkabilir. Almanya’da seçilecek şansölye bu süreçte daha da tecrübelenir ve AB liderliğini devralır.

7,5 milyon göçmen var bunlar seçmenlerin yüzde 12,3’ünü oluşturuyor. Özellikle 2017 seçiminde 14 tane Türk asıllı milletvekili Alman Parlamentosu’na seçildi. Türklerin yüzde 60’ı sol partilere oy vermiş, yüzde 23’ü Yeşillere ve yüzde 10’u da Armin Laschet’in Hristiyan Birlik Partisi’ne oy vermiş. Açıkçası Türkler tarafından Hristiyan Demokratlara çok oy verileceğini zannetmiyorum.

Merkel, Türkiye’nin AB üyeliğine sıcak bakmadığını her zaman ifade etti. Merkel’e ‘mülteci anlaşması’ imzalandığında soruldu, acaba Türkiye’nin üyeliğine sıcak bakacak mı, diye ama yine ‘hayır’ dedi. Armin Laschet de Türkiye dostu fakat bu Türkiye’nin AB üyeliğine sıcak baktığı anlamına gelmiyor. Laschet, Türkiye’nin üyeliğine sıcak bakmadığını belirtti. Olaf Scholz da Türkiye’nin AB üyeliği için Türkiye’nin siyasi ve insan hakları sorunlarına daha fazla vurgu yapıyor. O yüzden sosyal demokratlar seçilirse Almanya’daki Türklere bazı olumlu şeyler gelecek ama Türkiye açısından Türkiye’nin yanında yer almayacağını göreceğiz.

Almanya, Avrupa’nın lider ülkesi bu nedenle Almanya’yı hiçbir zaman karşımıza değil, her zaman yanımıza almamızda fayda vardır. Sosyal Demokratlar seçimi kazanırsa askeri ambargolar devam edebilir, Hristiyan Demokratlar seçimi kazanırsa onlar bu konuda biraz daha Türkiye’nin yanında yer alabilir. Seçilecek şansölyenin Türkiye ile diyaloğu çok önemli. Almanya ve Avrupa’nın mülteciler konusunda acil bir biçimde Türkiye’ye ihtiyacı var. Almanya bunu bildiği için Türkiye’ye karşı çok bir şey yapamaz.”