Çin’in en büyük çevrim içi ticaret firması Alibaba Group Holding pazartesi günü, cinsel saldırıyla suçlanan bir yöneticisini kovduğunu ve cinsel tacizi önlemeye yönelik politikaları hayata geçireceğini duyurdu.

Ancak söz konusu cinsel taciz hadisesi sosyal medyada yayılana kadar şirketin harekete geçmemesi tepki çekmeye devam ediyor.

Cumartesi günü, bir kadın çalışan Alibaba’nın intranetinde 11 sayfalık bir not yayınladı ve yöneticisinin ve bir müşterisinin kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu ve durumu yönetime bildirmesinin ardından geçen beş gün içinde üstlerinin ve insan kaynaklarının konuyu ciddiye almadığını söyledi.

Kimliğini açıklamayan kadın, patronunun, Alibaba’nın Hangzhou’daki merkezinden yaklaşık 900 kilometre (560 mil) uzaktaki Jinan şehrinde müşterilerinden biriyle buluşmak için kendisiyle bir iş gezisine çıkmaya zorladığını iddia etti. Kadın çalışan, 27 Temmuz akşamı müşterinin kendisine cinsel tacizde bulunduğunu, alkol aldıktan sonra ertesi gün otel odasında kıyafetleri çıkarılmış olarak uyandığını söyledi.

Alibaba İcra Kurulu Başkanı Daniel Zhang, bir intranet notunda, perakende satış birimindeki yöneticinin, çalışan sarhoş olduğunda cinsel saldırıda bulunduğunu ve bu kişinin “kovulduğunu, asla yeniden işe alınmayacağını” söyledi.

Olayla ilgili polis soruşturması da sürüyor.

Çin’in önde gelen medya organları ve Weibo gibi sosyal medya platformlarındaki yorumlar, Alibaba’nın olayı ele alırken gecikmesini eleştirdi.

People’s Daily tarafından yayınlanan Global Times gazetesinin başyazısında, “Alibaba, bu amatörce hareketsizliğe kamuoyunu tatmin edecek bir cevap veremedi.” denildi.

Alibaba mart ayında rekabete aykırı davranış nedeniyle 2,75 milyar dolarlık rekor para cezasına çarptırılmıştı.