Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Erken seçim meselesinin hız kazandığına dikkat çeken İsmet Özçelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da il başkanları ile ilgili toplantıdaki söylediklerinin bu tartışmaların alevlenmesinde önemli rol oynadığını belirtti.

Muhalefetin de Erdoğan’ın bu çıkışını erken seçim hazırlığı olarak yorumladığını söyleyen Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“AK Parti kulislerinde edindiğim bilgiler, biraz daha farklı. Ekonomik krizin aşılamaması, peş peşe gelen zamlar, AK Parti oylarındaki gerilimler nedeniyle örgütlerde moraller bozuk. Ağırlıklı olarak Erdoğan’ın örgütleri canlandırmak, rehaveti ortadan kaldırmak, siyasette psikolojik üstünlüğü yeniden sağlamak için böyle bir yola girdiği düşünülüyor.

Şu anda erken seçimi AK Parti’nin de istemesi pek mümkün gözükmüyor. Çünkü AK Partililer de bunun intihar olacağını vurguluyorlar. Bunun için de 2023’te bir seçim olması çok daha yüksek bir ihtimal. Çünkü karar verici olan Erdoğan ve meclisteki çoğunluk. Şu anda muhalefetin erken seçim aldırma şansı yok.

“KAFKASLARDA ORTALIK SAKİN”

Kafkaslardaki gerilim önemli ölçüde yumuşadı. Buna Ermenistan’ın işgal ettiği topraklara Azerbaycan’ın yeniden kavuşması neden oldu. Ortalık şu an sakin. Bu sürece Rusya, İran ve Türkiye de destek verdi.

Ermenistan’da yenilgi sonrası bir seçim yapıldı. Seçimler sonrası yenilgiyi kabul eden Paşinyan yeniden başbakan oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada Ermenistan, Azerbaycan ile sorunlarını çözdükçe Türkiye olarak gereken adımları atacağını söylemişti. Bu konuda çalışmaların hızlandığı ile ilgili bilgiler alıyoruz.

ERDOĞAN-ABBAS GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasındaki görüşme basına kapalı gerçekleşti ve ayrıntılarla ilgili geniş bir açıklama yapılmadı. Sadece ikili ilişkilerin gözden geçirilmesinin yanı sıra iş birliğini artırmaya yönelik adımların ele alındığı bildirildi.

Filistin’de seçimler ertendi. Bu tartışma Filistin’deki iç sorunları öne çıkardı. Bu çerçevede Mahmud Abbas’ın Türkiye’ye gelmesi ve Erdoğan ile görüşmesi Türkiye ve Filistin için son derece önemli. Filistin’deki iç meselelerinin çözümü açısından Türkiye’ye bir görev düştüğü gözüküyor. Bu görüşme hem sıkıntılı olan Filistin devletinin hem de Filistin’in iç işlerinin toparlanması anlamında önemli olduğunu düşünüyorum.

İSRAİL’İN FİLİSTİN’E KARŞI POLİTİKASINDA BİR DEĞİŞİKLİK YOK

İsrail’de Netanyahu döneminin sona ermesinden sonra İsrail’in Filistin’e karşı politikasının nasıl olacağı merak diliyordu. Tansiyonun düşeceği beklentisi vardı ama İsrail’in Filistin’e karşı politikasında bir değişiklik görünmüyor.

Filistinliler, Batı Şeria’nın farklı bölgelerinde yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerine karşı gösteriler düzenledi. İsrail güçleri gösterilere sert müdahale etti ve gerçek mermi de kullandılar. 93 kişi yaralandı. Filistinliler çaresiz, kendilerine kurşun sıkan İsrail askerlerine taş atarak karşılık verdiler.

“ABD’LİLER TEDİRGİN”

Daha önce Suriye’nin doğusunda Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) karşı yeni bir savaş taktiğin gündem gelebileceğini aktarmış ve bunun için de ‘partizan taktiği’ ifadesini kullanmıştık. Bu ‘ABD üslerine taciz saldırılar’ demekti. Bilindiği üzere Irak’ta sürekli ABD üslerine tacizler yapılıyor. ABD’liler de kritik birimlerini Erbil bölgesine çekmek zorunda kaldılar. Şimdi Suriye’de benzer bir hava gözüküyor. ABD’nin büyük üslerine yönelik bile roket saldırlar geçekleşiyor.

Bu durum ABD’lileri tedirgin ediyor. Suriye yönetimi bölgedeki aşiretlerle de ilişkileri geliştirmiş vaziyette. Bölgede giderek daha da sertleşen bir çatışmayı yaşayacağımız gözüküyor. ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Yardımcısı Jeffrey Prescott, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Suriye’de sınır ötesi yardım mekanizmasının genişletilmesine yönelik kararı kabul etmesinin Rus ve ABD’li diplomatlar arasındaki iş birliğinin güzel bir örneği olduğunu, Washington’ın bu başarıyı geliştirmeyi umduğunu belirtti. ABD’nin son dönemlerde bu tür olumlu sinyaller vermesi bana biraz ilginç geldi. ABD için hem Irak’ta hem Suriye’de önümüzdeki dönemde çok huzurlu ve rahat bir ortam olmayacak gibi gözüküyor.”