Bugün, 1 Aralık Dünya AIDS Günü. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 30 Kasım 2020’de yayımlanan verilere göre, dünyada 33 milyon kişi AIDS hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Peki insanlara hem uzak görünen hem de yakın sayılan bu hastalık hakkındaki soruları doğru yanıtlayabilir misiniz?

Soru: Günlük yaşamda sarılma, tokalaşma ve umumi tuvalet kullanmakla AIDS bulaşabilir mi?

Cevap: Hayır. Gözyaşı, ter veya tükürük içinde AIDS’e yol açan HIV virüsü nadiren görülürken, virüs insan vücudundan ayrıldıktan sonra yaşamaz. Ortak kullanılan dış fırçası veya tıraş makinesi gibi açık yarayla temas eden eşya ile AIDS bulaşabilir.

Soru: AIDS hastasıyla aynı havuzda yüzmek, aynı spor salonunda egzersiz yapmak hastalığı bulaştırır mı?

Cevap: Hayır. HIV virüsü, sadece kan veya vücut sıvılarındaki canlı hücrelerde yaşayabilir. Kandan veya vücut sıvısından ayrılır ayrılmaz anında canlılığını kaybeder. Virüs, suda veya spor aletlerinin üzerinde hayatta kalamaz.

Soru: AIDS hastasını ısırmış bir sivrisinek başka birine hastalık bulaştırabilir mi?

Cevap: Hayır. Sivrisinekler veya böcekler, ısırdığı kişinin kanını daha sonra kişinin vücuduna taşıyamazlar. HIV virüsünün, böceğin vücudunda yaşama süresi de çok kısadır. Dolayısıyla AIDS’in yayıldığı ve çok fazla böcek bulunan bir yerde bile bu hastalık böcekler aracılığıyla bulaşmaz.

Soru: Öpüşmek AIDS’e yol açabilir mi?

Cevap: AIDS, öpüşme yoluyla bulaşmaz. Ancak ağız bölgesindeki açık yara virüsün bulaşmasına neden olabilir.

Soru: İnternette tanıştığınız bir kişi, buluştuğunuzda size AIDS bulaştırabilir mi?

Cevap: Hayır. İki kişi, internet üzerinden tanışıp gerçek hayatta bir araya gelirse, sadece beraber yemek yerse, sohbet ederse veya film seyrederse AIDS hastalığının bulaşması söz konusu olamaz. Ancak iki kişi korunmasız cinsel ilişkiye girerse hastalığın bulaşma riski vardır. HIV virüsünün en yaygın bulaşma şekli korunmasız cinsel ilişkidir.

Soru: Korunmasız cinsel ilişki AIDS’e yol açar mı?

Cevap: Evet. AIDS genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Verilere göre AIDS hastalarının yüzde 95’i bu hastalığa cinsel ilişki yoluyla yakalanmıştır.

Soru: Birden fazla partnerle cinsel ilişki yaşanması AIDS’e yol açabilir mi?

Cevap: Evet. Pek çok partnerle cinsel ilişki yaşamış biriyle cinsel ilişkin kuranların AIDS hastalığına yakalanma riski daha da yüksektir.

Soru: Uyuşturucu kullanımı AIDS’in yayılmasına yol açar mı?

Cevap: Evet. AIDS hastalığı, aynı enjektörün paylaşılması sonucu virüsü kanında taşıyan kişiden diğer kişiye geçebilir. Uyuşturucu maddelerin etkisi korunmasız cinsel ilişki yaşama oranını artırırken, AIDS’in daha kolay yayılmasına neden olmaktadır.

AIDS ile mücadelede önümüzde uzun bir yol var. Küresel ölçekte gösterilen çabalar ve teknolojik ilerlemeler hastaların ağrılarının azaltılmasını ve ömürlerinin uzatılmasını mümkün kılıyor. Ancak hastalığın yaşattığı psikolojik travmaları tamamen gidermek mümkün değil.

Sorumlu bir tavırla kendimizi ve başkalarını koruyalım

Cana Öncelik Verelim, AIDS’e Son Verelim, Sağlıklı ve Eşit Yaşayalım