Çin-Afrika İş Birliği Forumu 8. Bakanlar Toplantısı dün Senegal’in başkenti Dakar’da başladı.

Forumun eş başkanlığını üstlenen Senegal Devlet Başkanı Macky Sall ve Komorlar Devlet Başkanı Azali Assoumani yaptıkları konuşmalarda, Beijing Zirvesi’nden bu yana Afrika ve Çin arasındaki iş birliğinde elde edilen neticeleri övdü. Afrikalı liderler, ilişkilerde yeni bir çağ başlatmaya, yeni dönemde Çin-Afrika ortak kader topluluğunu inşa etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, Afrika’nın Covid-19 salgınıyla mücadelesine ve kıta ekonomisinin yeniden canlanmasına verdiği desteklerden dolayı Çin’e teşekkürlerini sundu.

Çin-Afrika iş birliği Forumu’nun kuruluşundan bu yana iki tarafın pragmatik ve etkili bir iş birliği yürüttüğünü dile getiren Macky Sall, dostluk, dayanışma ve saygı ilkelerinin forumun ana güçleri olduğunu, bu unsurların ilişkilerin geleceğini de şekillendireceğini belirtti.

Komorlar Devlet Başkanı Azali Assoumani de Afrika-Çin iş birliğinde tarihî başarılara imza atıldığına işaret ederek, barış ve güvenliği koruma, yoksulluğu ortadan kaldırma ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi alanlarda elde edilen neticelerin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Azali Assoumani, gelecekte özellikle Kuşak ve Yol iş birliği çerçevesinde karşılıklı bağlanırlığı güçlendireceklerini, ekonomik büyümeyi daha verimli hâle getireceklerini ifade etti.

Bunun yanında, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi de yaptığı konuşmada, Afrika ülkeleri ile Çin’in ilişkilerin gelecekteki istikametini planladıklarını, tarafların dayanışma ve iş birliğini güçlendirdiklerini dile getirdi.