Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Emrullah Salih, İstanbul kentinde yakında yapılması planlanan Afganistan barış konferansının önemli ve benzeri görülmemiş bir fırsat olduğunu söyledi.

Salih, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul barış konferansının, savaş atmosferinin uzlaşı ve anlayış atmosferine dönüştürülmesi için çok önemli olduğunu belirtti.

İstanbul konferansının başka konferanslardan farklı olacağını ifade eden Salih, “Bu konferansın önemi, Afganistan sorunuyla ilgili veya ilgilenen tüm ülkelerin bunu yakından desteklemesi ve izleyecek olmasıdır.” ifadesini kullandı.

Salih, çok önemli ve benzersiz bir fırsat olarak gördüklerini belirttiği İstanbul konferansında barıştan ve halkla etkileşimden korkanların, iç ve dış değerlendirmelerle karşı karşıya kalacağını kaydetti.

Afganistan İslam Cumhuriyeti’nin barış planının temelinde halkın uygulayabileceği ve destekleyebileceği bir çözüm yolunun bulunmasının yattığını dile getiren Salih, bu barış planının Afgan halkının taleplerinin bir özeti olduğunu vurguladı.