Afganistan barış süreci çok taraflı konferansı bugün Katar’ın başkenti Doha’da düzenlendi.

Konferansa Çin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Pakistan, Birleşmiş Milletler (BM) ve Afganistan’la ilgili taraflar katıldı. Konferansta Afganistan’daki durum ve barış sürecinin pekiştirilmesi gibi konular ele alındı. Çin Dışişleri Bakanlığı’nın Afganistan Özel Temsilcisi Yue Xiaoyong konferansta hazır bulundu.

Çin, ABD, Rusya ve Pakistan’dan gelen temsilciler yarın da Doha’da bir araya gelerek Afganistan konusunu masaya yatıracak. Dört ülkenin temsilcilerinin Doha’da Afganistan hükümeti ve Taliban temsilcileri ile görüşmeyi planladıkları belirtildi.

30 Nisan günü Çin, ABD, Rusya ve Pakistan Doha’da Afganistan konulu bir toplantı düzenlemiş, toplantının ardından bir ortak bildiri yayımlanmıştı.

Bildiride Afganistan’da kalıcı bir siyasi çözüme giden tek yolun barış görüşmeleri olduğu, ülkede konuşlu yabancı askeri birliklerin düzenli ve sorumlu bir şekilde Afganistan’dan çekilmesi gerektiği belirtilmişti.

Dört ülke ayrıca tarafları temel konularda bir an önce anlaşmaya varmaya, Afganistan’da barış ve istikrarı sağlamaya, kapsayıcı bir hükümet kurmaya ve kalıcı ve kapsamlı ateşkes sağlamaya çağırmıştı.