China Daily

Afganistan’da geçen hafta olanlar birçok kişinin beklentilerinin ötesine geçti. Özel olarak, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından ülkenin güvenlik ve istikrarının temeli olarak eğitilen ve silahlandırılan resmi ordu savaşmadan teslim oldu.

Taliban güçlerinin başkent Kabil dâhil neredeyse bütün ülkenin kontrolünü birkaç hafta içinde ele geçirebilmesinin üç nedeni var.

İlk olarak, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) askerlerini ülkeden sorumsuz bir şekilde çekti durum ABD’nin çekilmesi için uygun değildi. Joe Biden yönetimi aceleyle çekilmeye karar verdi, çünkü ABD’nin ülkeyi askeri olarak işgal ederek yarattığı beladan kurtarmasını bekleyemezdi. ABD, askerlerinin çekilmesinin onların destek ve korumasına alışmış olan Afgan hükümetinin ve ordusunun moraline indireceği büyük darbeyi göz ardı etti.

Donald Trump başkanlığındaki ABD yönetimi 2018’de ABD’nin bu Asya ülkesindeki askeri maceracılığının bataklığından en kısa zamanda kaçması gerektiğine karar verdi. Bu neden o zamandan bu yana Afgan hükümetinden vazgeçtiğini ve doğrudan Taliban ile müzakere etmeye odaklandığını açıklıyor. Washington’ın daha önce desteklediği Afgan hükümeti bu müzakerelerden ne çıkarsa çıksın kabul etmek zorundaydı.

WASHINGTON, AFGANİSTAN’I ŞAŞKINLIK İÇİNDE TERK ETTİ

Biden yönetimi mart ayında, bir geçiş hükümeti kurulmasını ve ardından bir koalisyon hükümeti kurulmasını içeren, Afganistan için sözde yol haritasını önerdi. Taliban hemen planı reddetti, bu da ABD hükümetinin son çaresinin de başarısız olduğu anlamına geliyordu.

Bundan sonra, bu Taliban’ın gelecekte gerekli olduğunda bir düşman, rakip, ortak ve hatta silah arkadaşı haline gelmesi anlamına geldiği için, onlar için Taliban’a nasıl davranacaklarını seçmek aşırı güç hale gelirken, Washington Afgan hükümeti ve ordusunu şaşkınlık içinde bırakarak terk etti. Ne hükümet ordusu ne de Taliban ABD’nin Afgan politikası başarısız olduğu için birbiriyle savaşmak ve kan dökmek istemedi.

İkincisi, Taliban’ın savaş gücünü ve insanlara davranışlarındaki esnekliğini gösterme politikası iyi sonuç verdi. Bu politika Afgan hükümetini ABD’nin kuklası ve kendisini de ülkeyi ABD işgal ve istilasından kurtaran halkın gerçek savunucusu olarak göstermekte başarılı oldu.

Sonuncu ama en önemlisi, Afgan hükümetinde ve ordusundaki yolsuzluk ile iç çatışmalar son yıllarda kontrol altına alınmadı. Bu ABD tarafından bir bütün olarak desteklenen farklı grupların güç ve etkisini zayıflattı ve bundan uzak duran Taliban’a yaradı.