Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) lideri Kim Jong Un dün, ülkenin onurunu ve bağımsız kalkınma çıkarlarını korumak için Pyongyang’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile hem diyaloğa, hem de yüzleşmeye hazır olması gerektiğini belirtti.

Kore Merkezi Haber Ajansı tarafından verilen habere göre, Kim Jong Un dün, Kore İşçi Partisi 8’inci Merkez Komitesi’nin 3’üncü Genel Kurulu’nun üçüncü gün oturumunda konuşma yaptı. Kim konuşmasında, ABD yönetiminin ülkelerine yönelik politika eğilimini detaylı bir şekilde analiz ederek, uygun stratejik ve taktiksel karşı önlemlere bağlı kalmaları, yani hem diyalog hem de yüzleşme hazırlığında ısrar etmeleri gerektiği görüşünü ilk kez dile getirdi.

Ülkenin stratejik konumunu ve aktif rolünü daha da geliştirme ve kendi inisiyatifleriyle elverişli bir dış ortam yaratma ihtiyacının altını çizen Kim, Kore Yarımadası’ndaki durumun istikrarlı bir şekilde kontrol altına alınması konusundaki çabaların yoğunlaştırılmasının önemine vurgu yaptı.

Halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesine de değinen Kim, halka istikrarlı bir yaşam sağlanmasının ve halkın sorunlarının zamanında çözülmesinin İşçi Partisi ile hükümetin en önemli görevlerinden biri olduğuna işaret etti.