Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yıllık insan kaçaklığı raporunun gerçek dışı bilgilere dayanarak bir kez daha Çin’i hedef aldığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kısa süre önce yayımlanan yıllık insan kaçakçılık raporunda Çin dâhil 17 ülkenin insan ticaretini engellemek için asgari standartlara ulaşmadığı ve bu ülkelerde zorla çalıştırma politikası veya modelinin geniş bir şekilde mevcut olduğuna işaret edildi.

Bununla ilgili bir soruyu yanıtlayan Sözcü Wang, bugünkü günlük basın toplantısında, yıllardır sahte bilgilerle dolu raporlar yayınlayan ABD’nin Çin’i karalama girişimlerine kararlılıkla karşı çıktıklarını kaydetti.

600 sayfalık raporda ABD’nin kendi sorunuyla ilgili çok az bilgiye yer verilmesi, ABD’nin her zaman uyguladığı çifte standardı yansıttı.

ABD zorla çalıştırma ve kölelik mağdurlarının kaynak, transfer ve hedef ülkesidir. Son beş yılda ABD’deki 50 eyalette ve Washington DC’de zorla çalıştırma ve insan kaçakçılığı vakaları bildirildi. Her yıl, yurtdışından ABD’ye gönderilen ve zorla çalıştırılan nüfus sayısı 100.000’e ulaştı.

Çin hükümetinin insan kaçakçılığıyla mücadeleye büyük önem vererek bu konuda dikkat çekici başarılar elde ettiğine değinen Sözcü, “Çin hükümeti, Uluslararası Örgütlü Suçlara Karşı Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi’nin insan kaçakçılığının yasaklanması ve cezalandırılmasına ilişkin ek protokolü ciddiyetle yerine getirdi, ayrıca insan kaçakçılığına karşı çıkmak için ilgili eylem planlarını onaylayarak yürürlüğe getirdi.” diye konuştu.

Çin’de ayrıca 35 birimden oluşan Çin Devlet Konseyi’ne bağlı insan kaçakçılığıyla mücadele sisteminin kurulduğuna dikkat çeken Sözcü, Çin’de çocuk kaçaklığı olayının yılda sadece 20 civarında olduğunu ve hızla sona erdiğini sözlerine ekledi.