Global Times

Geçen birkaç gün içinde üst düzey Amerika Birleşik Devleti (ABD) yetkilileri sık sık Çin mallarına uygulanan gümrük vergilerini düşürmekten bahsetti. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, pazartesi günü Biden yönetiminin, tüketici fiyatlarındaki artış dikkate alınarak, Trump döneminde Çin mallarına konan gümrük vergilerini düşürüp düşürmeme konusunu incelediğini söyledi. Psaki, “önceki yönetimin uyguladığı bazı vergilerin stratejik olmadığını, aksine Amerikalılara maliyetinin yüksek olduğunu görüştük.” dedi. Ondan önce ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Daleep Singh ABD’nin Trump yönetimi sırasında Çin malları üzerindeki gümrük vergilerini enflasyonla mücadele etmeye yardım etmek için düşüreceğinin işaretlerini verdi.

Yüksek enflasyon bu bir dizi açıklama için gerçekçi bir arka plan ABD enflasyonu Mart’ta bir yıl önce aynı aya göre 40 yıl içindeki en yüksek artışla yüzde 8,5’e yükseldi. Bu Aralık 1981’den bu yana en yüksek artış. ABD’de 6 aydır peş peşe yüzde 6’nın üstünde enflasyon kaydedildi, bu Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik hedefinin çok üstünde. Gümrük vergilerinin kaldırılması enflasyoncu baskıyı azaltmanın en direkt ve en kolay yollarından birisi olacaktır. Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nün bir araştırmasına göre, Trump döneminde Çin mallarına konanlar dahil bir dizi gümrük vergisinin kaldırılması enflasyonu yüzde 1,3 oranında azaltacak.

ABD, ÇİN’İ BASTIRMA EĞİLİMİNDEN VAZGEÇMEDİ

Yellen geçen yıl gibi erken bir tarihte Çin’den yıllık yüz milyarlarca dolarlık ithalatın yüzde 25’i oranındaki gümrük vergilerinin “ABD’deki yüksek fiyatlara katkıda bulunduğunu” söylemişti. Yellen bir kereden fazla, gümrük vergilerinin azaltılmasının düşünülmesini önermişti. ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai de ABD ve Çin ekonomilerinin “yeniden birleştirilmesini” gündeme getirmişti. Aynı zamanda, gümrük vergilerinin azaltılması ya da kaldırılmasını destekleyenlerin sayısı artıyor. İş dünyası gruplarının dışında, daha önce ticaret savaşlarını destekleyen bazı Cumhuriyetçi temsilciler bile tutumlarını değiştirdiler ve bazı gümrük vergilerinin kaldırılması gerektiğini söylüyor.

Washington’ın Çin mallarına konan gümrük vergilerini azaltması akılcılığa bir dönüştür. Ama bu konudaki tutum değişikliğinin belirsiz ve hatta eksik olduğu kolayca görülüyor. “Çin mallarına konan ABD gümrük vergilerinin azaltılması” tartışmasında Washington bisiklet ve kıyafet gibi “stratejik olmayan” mallara odaklanıyor. Burada iki mesaj var: Birincisi, ABD, Çin’e karşı bir “ticaret savaşı” başlatarak kendi ayağına sıktı. İkincisi, çipler gibi yüksek teknoloji ürünleri hakkında ABD hâlâ Çin’in boğazına çökme fikrinde ısrar ediyor. Çin’i bastırma şeklindeki genel eğilim değişmedi.

Eğer Trump yönetimi Çin’e karşı ticaret savaşını dikkatsiz bir şekilde başlattıysa, Biden yönetimi daha fazla avantaj kazanmak istiyor. Washington az yatırımla çok kâr etme konusunda çok iyi. Sık sık gerçekten harekete geçmeden gümrük vergilerini düşürmeyi “düşündüğünü” söylerken, bazı ABD medya kanalları bazı stratejik olmayan mallara konan gümrük vergilerini düşürmenin karşılığında Çin’den bir takım “stratejik faydalar” elde edilmesini önerdi. Bu siyasi şantajdır. Başka bir deyişle, Washington zorbalığa o kadar alışmış ki her zaman onun hatalarının bedelini başkalarının ödemesini ve yarattığı sorunları başkalarının çözmesini istiyor.

WASHINGTON’IN GÜMRÜK VERGİLERİNİ DÜŞÜRME GİRİŞİMİ

Çin-ABD ticaret anlaşmazlığı 4 yıldır devam ediyor. Sonuçlar açık: Çin, ABD’nin maksimum baskısına boyun eğmedi, aksine zorluklarla etkin bir şekilde başa çıktı. Geçen 4 yılda ihracat ve ithalat rakamları arttı. Sadece Çin’in 2021’deki ithalat ve ihracatı 6 trilyon doları geçmedi, ABD ile ticareti yıllık bazda yüzde 30 artarak 755,6 milyar dolar artarak yeni bir yüksekliğe ulaştı. Washington’daki birçok siyasetçi Çin’e konan gümrüklerin bedelini sonunda Amerikan iş dünyası ve tüketicilerinin ödediğini kabul etti. Trump ticaret savaşının Çin ile ticaretteki açık gibi birçok sorunu çözebileceğini iddia etmişti. Ama bu hedeflere ulaşılamadı.

ABD’nin Çin’e tek taraflı olarak koyduğu gümrük vergilerinin ne mantıklı ne de yasal olduğunu vurgulamak istiyoruz. Bunlar Çin’e, ABD’ye ve dünyaya zarar verdi. Enflasyon artmaya devam ederken ve küresel ekonomik toparlanma zorluklarla karşılaşırken, ABD’nin yapması gereken şey, Çin’i denemek için sık sık deney balonları uçurmaktan çok, Çin mallarına konan ek gümrük vergilerini en kısa zamanda kaldırmaktır. Washington Çin’e konan gümrük vergilerinin indirilmesini bir pazarlık kozu olarak kullanmaya çalışarak yanlış bir hesap yaptı. Bu ne Çin’i etkiler ne de kendisine yardımcı olur.