Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin ve Rusya’yı aynı anda hedef tahtasına koyması dış politikadaki büyük hata olarak değerlendiriliyor. Çinli uzmanlara göre, ABD’nin kapasitesi nükleer güce sahip iki ülkeye karşı koymak için yeterli değil.

ABD stratejik rakip olarak belirlediği Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya’ya karşı saldırgan tutumuna hız verdi. ABD Başkanı Joe Biden, katıldığı bir televizyon programında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i “katil” olarak nitelendirirken, Alaska’da Çin heyetini ağırlayan Amerikalı heyet kameralar önünde gerilimi tırmandırmayı seçti.

Karşılıklı açıklamaların ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO toplantısına katılmak üzere Brüksel’e giderken gündeminde Rusya, Çin ve İran’ın “tehditleri” olacağını savundu. ABD’nin hedefindeki Çin ve Rusya Dışişleri Bakanları ise hafta başında Guilin’de bir araya geldi. İki günlük ziyaret öncesinde basın açıklamasında bulunan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, iki ülkenin bu sene “İyi Komşuluk ve Dostça İş Birliği Anlaşması”nın 20. yılını kutladığı anımsatarak, ikili ilişkilerin dönüm noktasında olduğunun altını çizdi. Çin basını ise Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ziyaretinin ABD’ye açık bir mesaj olduğunu aktardı.

YENİ BİR SOĞUK SAVAŞ MI?

Washington yönetiminin Çin ile Rusya’ya karşı giderek sertleşen tutumu ve müttefiklerini seferber etme çabası uluslararası kamuoyunda da Soğuk Savaş endişelerini beraberinde getirdi. Çin Uluslararası İlişkiler Üniversitesinden Profesör Li Haidong, “ABD, rakipleri olan Çin ve Rusya’yı yıkmak için yeni bir Soğuk Savaş istiyor. ABD’nin büyük kuvvetlerle kurduğu ilişki her zaman çatışma üzerine. Umuyorum ki ABD seçtiği yolun ne derece tehlikeli olduğunun farkındadır.” ifadelerini kullandı.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi’ndeki Rusya, Doğu Avrupa ve Orta Asya Çalışmaları Enstitüsü’nden araştırmacı Yang Jin de ABD’nin Soğuk Savaş döneminde Sovyetler ile Çin’i birbirinden koparma stratejisi izlediğini dile getirerek şu değerlendirmede bulundu:

“ABD’nin stratejisi geçmişte işe yaradı çünkü o dönemlerde Çin ile Sovyetler Birliği arasındaki ortaklık eşit değildi. Buna karşın Çin ve Rusya arasındaki ilişkiler eşit durumda. ABD’nin iki ülkeyi bölme şansı yok. Bugün Çin eskisinden daha güçlü bir durumda, Rusya ise gücünü koruyor. Bu nedenle iki ülkenin gücü Biden yönetiminin kapasitesini aşabilir. Renkli devrimlerle mücadele, Çin ve Rusya için sadece kendilerini korumakla kalmayıp aynı zamanda bölgesel barış ve istikrarı da korumak için önemli bir görev.”

ABD’NİN FELAKETİ OLUR

Çin ve Rusya arasındaki ilişkilerin ABD karşısındaki üstünlüğüne vurgu yapan Çin’in Global Times gazetesi de konuyla ilgili yayımladığı başyazıda şunları kaydetti:

“Avrasya’daki en etkili ikili ilişki, yeni bir dönemdeki Çin-Rusya kapsamlı stratejik koordinasyon ortaklığıdır. Çin ve Rusya, ikili ilişkilerin ağırlığını anlıyor. İki taraf ilişkilerini derinleştirmeye devam ederken, bölgedeki diğer ülkelerin duygularını da alçakgönüllü ve ölçülü bir şekilde önemsiyor. Beijing ile Moskova arasındaki ilişkinin bir ittifaktan çok bir ortaklık olduğunu taraflar yineliyor. Dürüst olmak gerekirse, bölgedeki hiçbir ülke, bırakın aynı anda iki güce karşı savaşmak şöyle dursun, ne Çin’e ne de Rusya’ya karşı tek başına duramaz. ABD ile ittifak kurarak Çin ve Rusya ile karşı karşıya gelme eğiliminde olan herhangi bir ülke için felaket olur.”