Global Times / Yang Jin

 “Gelin, Rusya-Çin olarak iki halk arasındaki dostluğu kuşaktan kuşağa daha da ileri götürmek için kollarımızı sıvayalım ve sıkı çalışalım.” Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova geçen hafta cuma günü haftalık basın toplantısında, Çin-Rusya İyi Komşuluk, Dostluk ve İş Birliği Anlaşması hakkında konuşurken, Çince bunları söyledi.

Rusya son zamanlarda Çin’i ve Çin ile dostça ikili bağları destekleyen birçok söz ve eylemde bulundu. Örneğin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sputnik Haber ajansına göre, Rusya Ulusal Güvenlik Stratejisi’nin güncellenmiş halini onayladı ve bununla ilgili kararname devletin yasal bilgiler sitesinde 3 Temmuz’da yayınlandı. Güncellenen belge, Rusya’nın dış politika öncelikleri listesinde Çin ve Hindistan ile stratejik iş birliğinin genişletilmesini içeriyor.

Rusya’nın Çin Büyükelçisi Andrey Denisov, 4 Temmuz’da Beijing düzenlenen Dünya Barış Forumu’nda “Eğer herhangi biri bana Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Çin sınırları dışında herhangi birine ideolojisini empoze ettiğinin tek bir örneğini verirse çok memnun olurum.” dedi. Bu Denisov’un Çin’in yönetişim modelini diğer ülkelere empoze ettiği şeklindeki bazı temelsiz suçlamalara verdiği yanıttı.

Bunlar, Rusya’nın Çin konusunda tutarlı bir tutumu olduğunu gösteriyor. Özellikle Çin-Rusya İyi Komşuluk ve Dostluk İş Birliği Anlaşması’nın 20 yıl önce imzalanmasından bu yana Çin-Rusya ilişkileri sağlam ve yapıcı bir şekilde gelişiyor. Rus yetkililer her zaman Çin-Rusya bağları konusunda olumlu konuştu. Koronavirüs salgını ve küresel ekonominin yavaşlaması karşısında, Çin ile Rusya arasındaki stratejik ortaklık şimdi artan bir şekilde derinleşti.

ÇİN-RUSYA BAĞLARI GÜÇLENMEYE DEVAM EDECEK

Putin’in 16 Haziran’da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile görüşmesi toplantının Rusya-ABD ilişkilerini sıcaklaştırıp sıcaklaştırmayacağı ve bunun Çin-Rusya bağlarını nasıl etkileyeceği konusunda sıcak tartışmalara yol açtı. Bir süredir, ABD’deki bazı siyaset ve medya seçkinleri Çin ile Rusya arasında bir ayrılık çıkarmakla ilgileniyor. Bunların amacı Çin ve Rusya’nın daha da yakınlaşmasını engelleyerek, ABD’ye iki ülke ile rekabetinde büyük bir üstünlük sağlamak.

Üst düzey Rus yetkililer, ABD hükümetinin niyetlerinden açıkça haberdarlar. Çin’i ve Çin-Rusya dostça iş birliğini destekleyen açıklamaları, anılan çatlak seslere, ama ayrıca bu ikili ilişkinin değerlendirilmesine bir yanıt olarak görülebilir. İki ülke uzun dönemde stratejik bir iyi komşuluk ortaklığını sürdürebilir ve iki taraf birbirini öncelik ortağı olarak görebilir.

ABD-Rusya ilişkilerinin alacağı yön Rusya’nın Çin’le olan bağlarını etkilemeyecektir. Rusya ile Çin arasındaki yapısal çelişkiler kısa dönemde çözülemez ve ikili ilişkilerini iyileştirme alanları sınırlıdır. Rusya, ABD ile ilişkilerini rahatlatsa bile, bunun Rusya’nın Çin’le ilişkileri üzerinde bir etkisi olmayacaktır. Çünkü Çin ve Rusya’nın birçok yapısal iş birliği alanında ilişki içinde olmaya ihtiyacı var, ki bu alanlarda ABD rekabet edemez. İki ülkenin enerji ve yüksek teknolojiden uzaya kadar geniş bir stratejik iş birliği alanı var.

Çin ile Rusya ayrıca, Sanghai İş Birliği Örgütü gibi bölgesel konularla ilgilenmek ve Orta Asya’da güvenlik ile iş birliğini desteklemek için güçlü bir isteğe sahipler. Çin ve Rusya’nın derin iş birliğine girme ihtiyacı değişmeyecektir. Çin-Rusya bağları sağlamlaştırılmaya devam edecek ve yüksek düzeyli stratejik ortaklıkları güçlendirilecek. Siyaset, ekonomi ve güvenlik alanlarında daha fazla iş birliğine girecekler.