CRI Türk Dış Haberler Servisi

Washington yönetimi Covid-19’un kökeni üzerinden Çin’i suçlamaya çalışırken, bilim insanları virüse dair “laboratuvar teorilerini” reddediyor. Bilim dünyasına göre siyasallaşan ve kanıttan yoksun tartışmalar insanlığı bir sonraki salgına karşı savunmasız bırakabilir.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) liderliğinde ilerleyen Covid-19’u siyasallaştırma çabalarına bilim insanları karşı çıkmaya devam ediyor. Avustralyalı ve İskoç bilim insanları liderliğindeki uzmanlar virüsün laboratuvardan sızmış olabileceği iddialarını reddetti.

Sydney Üniversitesinden Profesör Edward Holmes ve Edinburg Üniversitesi’nden Profesör Andrew Rambaut’ın liderliğinde 21 uluslararası bilim insanı çarşamba günü Zena10do sitesinde yayımladıkları makalede Covid-19’un büyük olasılıkla hayvandan insana geçerek evrimleştiğini (zoonotik) duyurdu.

BİR SONRAKİ SALGINDA DAHA SAVUNMASIZ OLABİLİRİZ

Bilim insanları, virüsün laboratuvar kazası sonucu yayılmış olabileceğine dair herhangi bir kanıt olmadığının altını çizdi. Yanlış bir yönde ilerletilecek soruşturmaların dünyayı gelecekteki salgınlar karşısında daha savunmasız hale getireceği uyarısında bulunan imzacılara göre, Çin’de bulunan Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde Covid-19’un ataları üzerinde bir çalışma tespit edilemedi.

Bilim insanlarının uyarısını köşesine taşıyan Financial Review yazarı Jill Margo da Çin’de Dünya Sağlık Örgütü bünyesinde incelemelerde bulunmuş Profesör Dominic Dwyer ile Astra Zeneva aşısının geliştirilmesine önderlik eden Oxford Üniversitesinden Dame Sarah Gilbert’in aynı sonuçlara ulaştığı anımsattı.

SPEKÜLASYONLARA KARŞI BİLİM

Makalenin yazarlarından Glasgow Üniversitesi Virüs Araştırmaları Merkezi’nden Profesör David L. Robertson, Global Times gazetesine yaptığı açıklamada son dönemlerde Covid-19’un fazlasıyla politikleştiğine dikkat çekti. Spekülasyonlara karşı bilimsel kanıtları ortaya koymak için çaba harcadıklarının altını çizen İskoç bilim insanı “Kanıtları izliyoruz. Bu kanıtlar bizi varsayımlar üzerinden kurum ya da bireyleri günah keçisi ilan edemeyeceğiz bir yere götürüyor.” diye konuştu.

ABD Başkanı Joe Biden, mayıs ayında istihbarat örgütlerine virüsün kökenleri hakkındaki araştırmaların tamamlanması için 90 günlük süre tanırken, selefi Donald Trump ve dönemin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, salgından Çin’i sorumlu tutmuştu.

THE LANCET MEKTUBU İLE UYUMLU SONUÇLAR

Washington’dan gelen suçlamaların ardından harekete geçen 24 kişilik bilim insanı grubu da hafta içinde uluslararası The Lancet dergisine konuyla ilgili mektup yazmış ve “spekülasyon değil bilim” çağrısı yapmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) liderliğindeki Covid-19’un kökenlerini araştıran ekibin üyesi olan Peter Daszak’ın da dâhil olduğu bilim insanları “Virüsün doğada evrimleştiğine işaret eden bilimsel literatürdeki en yeni, kayda değer ve hakem denetimdeki kanıtlardan elde edilen en güçlü ipuçlarına inanıyoruz. Salgının laboratuvar sızıntısı kaynaklı olduğuna dönük öneriler ise bilimsel dergilerde doğrudan desteklenen kanıtlardan yoksundur.” satırlarını kaleme almıştı.