Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Roma’da düzenlenen G20 Zirvesi sonrası İskoçya’nın Glasgow kentinde ikinci büyük başka bir zirvenin toplandığını belirten Ediz Tiyanşan, Glasgow’daki iklim zirvesinden notlarını paylaştı.

BIDEN İKLİM ZİRVESİ’NDE ABD YÖNETİMİNİN HEDEFLEDİĞİ LİDERLİĞİ GÖSTEREMEDİ

İklim değişikliği ile mücadele konusunda her ülkenin farklı vaatlerde bulunduğunu ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ABD iklim kriziyle mücadele konusunda liderlik yapmak istiyor ve bu noktadaki stratejisini paylaştı. Yapılan en önemli açıklama, petrol ve doğal gaz işletmelerinden kaynaklanan metan gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla oluşturulan yeni bir plan söz konusu. Plan destek almış olsa da birtakım anlaşmazlıklar da var. ABD dünyada en çok sera gazı emisyonunu yaratan ikinci ülke konumunda. Ülke içinde bu sorunu azaltmak için Obama döneminden devam eden bir çalışma vardı. Obama’nın planları Trump tarafından iptal edilmişti. Biden döneminde ‘İklim Yasası’ adı altında yeni kararlar ortaya konmaya başlandı. Ancak Biden’ın arkasında siyasi destek tam olarak yok. Demokratlar ve liberal kesimden destek alırken Cumhuriyetçilerden, kömür ve petrol sektörlerinin en büyük kazançları sağladığı eyaletlerden gelen temsilcilerin karşı durduğu birtakım kararlar var. Biden bu zirvede çok fazla kendini gösteremedi, ABD yönetiminin hedeflediği liderlik çok da ortaya konamadı.

METAN GAZINA KARŞI YENİ KARARLAR ALINDI

Biden 2030 yılı itibarıyla ABD’de sera gazı emisyonlarının yarı yarıya azaltılmasının hedeflendiğini belirtti. Bu noktada daha federal kanunlara odaklanılıyor. Eyaletlere yönelik bu tarz yasalar geçirilemediğinden federal dairelerin yürüttüğü politikalar önem kazanıyor. Çevre Bakanlığı olarak görebileceğimiz Çevre Koruma Dairesi’nin aldığı karara göre, petrol ve doğal gaz işletmeleri metan gazı sızıntılarını aktif olarak tespit etme ve onarma zorunluluğu getirildi. Biden yönetiminin stratejisi metan salınımını azaltmak olarak görülüyor. Bu noktada da Çevre Koruma Dairesi’nin bu işletmelere yönelik aldığı karar önemli bir gelişme.

ABD Petrol Enstitüsünden bir yetkili yeni kurallara uyum sağlamanın ciddi maliyetleri olabileceğini hatırlattı. ‘Enerji fiyatları yükselirken acaba bu daha güçlü bir fiyat artışına yol açar mı?’ sorusu da gündemde.”