Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Taliban tarafından yapılan “Tüm yabancıların tahliyesi 31 Ağustos’a kadar tamamlanmalı” açıklamasına değinen İsmet Özçelik, “Çekilme süreci meselesinde ilk başlarda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bu tarihi uzatmak için yollar arıyordu. Ancak Taliban’dan gelen net açıklamalar sonrasında sanki ABD, 31 Ağustos’a razı olmuş gibi. Öte yandan Afganistan’ın diğer taraflarına baktığımızda sanki hayat her geçen gün normalleşiyor. Afganistan’dan gelenlerle görüştüğümüz zaman havalimanı dışında ülkede bir sorunun olmadığını söylüyorlar. Zaten havalimanındaki görüntülerde ABD’nin kendi becerisizliğinden kaynaklanan sorunlar gibi. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit’de yaptığı açıklamada çok fazla bir değişikliğin olmayacağını söyledi ve insanları rahatlatan açıklamalarda bulundu. Bu anlamda Taliban’ın bu çıkışı da önemli.” dedi.

CIA’NIN AFGANİSTAN RAPORU

WikiLeaks’in 2010 yılında sızdırdığı CIA raporunun yeniden gündeme gelmesini de değerlendiren Özçelik, “Bu rapor hakikaten çok ilginç. Raporda Hollanda’nın çekincelerinden bahsediliyor. ‘Diğer ülkelerde de benzer endişeler mevcut. Bu ülkelerde halk üzerinden hükümetlere baskı stratejisi izlenmesi gerekiyor. Fransa halkının mülteci ve Afgan kadınları üzerinden, Almanların da olası yenilgide uyuşturucu, daha fazla mülteci ve terörizm konularında hassasiyeti var’ diyor. Yani NATO ülkelerindeki bu olayları bastırmak için mülteci sorunlarını, Afgan kadınlarının içinde bulunduğu durumu köpürtün ve halkın hükümetler üzerinde bu tür baskı yapmalarını engelleyin, deniliyor. CIA’nın ABD devletine önerisi, bu. Şimdi Afganistan ile ilgili Türkiye ve dünya basınından haberler okuyoruz. Özellikle kadınlar üzerinden propagandalar yapılıyor. Yani bir anlamda ABD yenilgisi kadınlar üzerinden gizlenmeye çalışılıyor. Böyle bir sürece girdik.” diye konuştu.

LAVROV’DAN ORTA ASYA MESAJI

Gazeteci İsmet Özçelik, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD askerlerini Orta Asya ülkelerinde görmek istemediklerini belirttiği açıklamaları için ise şunları söyledi:

“ABD, Afganistan’dan çekilirken ilk yaptığı işlerden biri, Orta Asya ülkelerinden üst istemekti. Ancak bu istek kabul görmedi. ABD ise sürekli oralara girmek istiyor. Yani oralarda konuşlanmak istiyor. Bunu da her fırsatta yapmaya çalışıyor. Bildiğimiz kadarıyla Orta Asya ülke yönetimleriyle gizli görüşmeler de yapmışlar. Oralarda bir yerlere yerleşebilir miyiz, diye çaba içindeler. ABD ortada kalmış durumda. ABD’nin Orta Asya planları topyekun çöküşe doğru gidiyor. Bu koşullarda son çırpınışı. ‘Orta Asya Cumhuriyetlerinden birine yerleşirsek oradan faaliyetlerimizi sürdürebilir miyiz?’ diye uğraştı. Ancak o kapılar da kapanmış gözüküyor. Lavrov’un açıklamalarını da bu çerçevede değerlendirmek lazım.”

BASINDA ÇIKAN ÇARPITILMIŞ HABERLER

Son dönemde basında çarpıtılmış haberlerin çok fazla gündeme gelmesine vurgu yapan Özçelik, ‘Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir açıklama yaptı ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde militanların sızmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Yani sığınmacı adı altında militanların sızmasına izin vermeyeceklerini dile getirdi. İfade ettiği, Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde istikrarsızlık çıkarmaya çalışan terör örgütleriydi. Fakat basına nasıl olduysa şöyle çevrildi; ‘Putin, Orta Asya Cumhuriyetlerine sığınmacı adı altında Taliban militanlarının sızmasına izin vermeyeceğiz’. dedi. Bunlar arasında çok fark var. Putin’in sözlerinin bu şekilde çarpıtılıyor olması dikkat çekici. Arkasından İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’un açıklamaları çıktı. Bakan Wallace, Afganistan’ın çevresinde mülteci merkezleri kuracaklarını söyledi. Fakat bakan açıklamasında ‘Bu ülkelerden biri Türkiye’dir’ demedi. Konuşmasının hiçbir yerinde Türkiye’nin adı yoktu ama bir İngiliz gazetesi bu ülkelerden birinin Türkiye olduğunu yazdı. Bunun üzerine kıyametler koptu. Siyaset dünyasından açıklamalar oldu. Muhalefet konuyu gündeme getirdi. Bu da yeni bir tartışmanın alevlenmesine yol açtı. Bu sadece iki örnek. Bunları çoğaltmak mümkün. Çok hassas bir dönemden geçiyoruz. Bunlar hem bizim içeride birliğimizi sarsacak hem de dışarıda herkesin birbirine kuşkuyla bakar hale getirecek bilgiler. Son derece önemli. O nedenle basından çıkan haberleri herkesin iyice araştırması ve Türkiye’den yapılacak açıklamaları beklemesi gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.