Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) diğer ülkelerde işlediği insanlığa karşı suçlara dair çok sağlam kanıtların bulunduğuna işaret etti.

Zhao Lijian günlük basın toplantısında, ABD’nin son 20 sene içinde Suriye, Irak ve Afganistan gibi ülkelere düzenlediği 90 binden fazla hava saldırısında 48 bin sivilin ölümüne yol açtığına ilişkin haberlere değindi.

Zhao, bu konudaki değerlendirmesinde şunları söyledi:

“İlk olarak, ABD sahte bilgiler kullanarak savaşlar açtı ve ciddi insan hakları felaketlerine neden oldu. ABD tarafından 2001 yılı itibarıyla açılan savaşlar ve başlatılan askeri operasyonlar nedeniyle 80 binden fazla kişi hayatını kaybederken, on milyonlarca kişi yerlerinden edildi. İkinci olarak, ABD terörle mücadele bahanesiyle çok sayıda sivili öldürdü. 2001 yılından bu yana, ABD’nin açtığı savaşlarda yaşamını yitiren sivillerin sayısı 335 bini buldu. Üçüncü olarak, ABD tarafından uygulanan tek taraflı yaptırımlar, ilgili ülkelerdeki vatandaşların insan haklarını ciddi şekilde ihlal etti. Covid-19 pandemisi ortaya çıktıktan sonra ABD’nin aldığı tek taraflı zorlayıcı önlemler azalmak yerine daha da arttı. Güvenlik Konseyi tarafından yetkilendirilmemiş bu önlemler, ilgili ülkelerdeki insanların yaşamına ve kalkınmasına büyük felaketler getirdi. Burada ironik nokta, ABD’nin kendini en büyük insan hakları savunucusu olarak ifade etmesi. ABD bu savaşları başlatırken hangi insan haklarını gözetti? ABD ordusu sivillere ateş açarken ve bombalar atarken hangi insan haklarını gözetti? ABD yaptırımlar uygularken hangi insan haklarını gözetti?”