Biden yönetimi, göreve başladığından beri Trump’ın Çin’e yönelik sert politikasını sürdürerek sık sık Çin’in içişlerine müdahale etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 40’tan fazla ilerici grup, bazı muhafazakar milletvekillerinin ve politikacıların mantıklarını kaybederek Çin’e karşı çıkma eylemleriyle ilgili olarak, 7 Temmuz’da Biden ve kongre üyelerine ortak bir mektup gönderdi.

Mektupta “Biden yönetiminin Çin’e başlattığı ‘yeni soğuk savaş’ iklim krizinin çözümüne yardımcı olmayacak, hatta dünyayı mahvedecektir” uyarısında bulunuldu.

“İklim değişikliği küresel bir krizdir ve krizle başa çıkmak küresel işbirliği gerekir” denilen mektupta ABD’nin Çin’e yönelik tavrının “Soğuk Savaş zihniyetinden” derin etkilendiğine işaret edildi.

Giderek gerginleşen Çin-ABD ilişkilerinin nedeninin ABD’den kaynaklandığına dikkat çekile mektupta “Kongre ve Beyaz Saray’da artan Çin karşıtı söylem Çin-ABD ilişkilerine zarar verdi, diplomatik ve siyasi ilişkilerin cesurca ve işbirliği içinde ilerlemesi gerekiyor” diye yazıldı.

Mektupta, “Uzun süredir ABD’deki politikacılar küresel iklim taahhütlerinden kaçmak için Çin’i bir bahane olarak kullanmaktadır. Çin’i şeytanlaştırmak, küresel iklim müzakerelerinde ilerlemenin kaydedilmesi önünde büyük bir engeldir” denildi.

Politico haber sitesinde dün yayınlanan habere göre, bu ortak mektup, demokratik ilericiler ve muhafazakarlar arasında uzun süredir devam eden çatışmanın son örneği.