Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Geçen hafta Afganistan’da yaşananlardan sonra ABD yönetiminin giderek daha fazla baskı altına girdiğini kaydeden Ediz Tiyanşan, Kabil’deki ABD Büyükelçiliğinin kaotik bir biçimde tahliye edildiğini belirtti.

“ABD’NİN AFGANİSTAN’DAN GERİ ÇEKİLME SÜRECİ KOLAY OLMAYACAK”

Pek çok kişinin bu sahneyi 1975’te Vietnam’da yaşananlara benzettiğini ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Vietnam Savaşı’nı kaybettikten sonra biliyorsunuz Amerikan yönetiminin, hem askeri birliklerin hem de personelin yine kaotik bir kaçışı söz konusuydu. Ancak ABD yönetimi bu benzetmeyi kabul etmiyor.

Başkan Biden’ın geri çekilmenin çok daha barışçıl biçimde yapılacağı söylemleri vardı. Örneğin, çok net bir şekilde ‘Kabil’deki ABD Büyükelçiliğinin çatısından personelin alelacele çıktığını görmeyeceğiz, bu tarz sahnelere yeniden şahit olmayacağız.’ ifadesi vardı. Ancak pazar günü tam olarak bu sahneler yaşandı.

Cumhuriyetçi Parti’den bir senatör, ‘Bu geri çekilme utanç verici bir hâl aldı. Önümüzdeki günlerde biz evimizde kendimizi güvende hissedecek miyiz?’ dedi.

Öte yandan Biden’ın partisinde bir yandan Biden’ı destekliyorlar geri çekilme sürecinde. Bir yandan da Demokrat Parti’nin Temsilciler Meclisi’ndeki lideri Nancy Pelosi, Afganistan’ın geleceği ile ilgili endişe duyduğunu açıkladı. Ülkedeki kadınların geleceğiyle ilgili endişeli olduğunu kaydetti. Biden’ın kendi partisinde de yaşananlar nedeniyle biraz endişe var.

5 BİN ASKER GÖNDERİLİYOR

Bölgedeki tüm askeri birlikler geri çekildikten sonra yeni bir görevlendirme daha çıktı. 5 bin askerin bölgeye gönderileceği bildirildi. Bu askerlerin bölgedeki büyükelçilik çalışanları ve personelin tahliyesinde güvenlik sağlama rolünü üstlenecekleri belirtildi. 5 bin askerin görevi ne zaman sona erecek bunlar da biraz belirsizliğini koruyor.

Biden sonuna kadar Afganistan’dan çekilme fikrini savunsa da hafta sonu yaşananlar bu geri çekilme sürecinin kolay olmadığını bize gösterdi ve siyasi olarak Biden’ın üzerindeki baskıları artırdı.”