Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD gündeminde üç önemli ana başlık olduğunu belirten Ediz Tiyanşar, bunların ilkinin eski başkan Donald Trump’ın azil sürecinin olduğunu aktardı.

Temsilciler Meclisi’nde Trump’ın azil sürecinin devamına karar verildiğini hatırlatan Tiyanşan, “Bugün Senato’da önemli bir oturum gerçekleşti, Trump 6 Ocak günü Kongre binasına yapılan saldırıdan doğrudan sorumlu tutuluyor. Önümüzdeki haftalarda yapılacak duruşmada Trump, isyana teşvik suçlamasıyla yargılanacak. Senato’da bütün senatörler iki tarafında argümanlarını dinleyecek. Suçlamaları yönlendiren taraf 6 Ocak’ta yaşananları görsel olarak bütün senatörlere sundu. Zaten senatörlerin birçoğu o anlarda Kongre binasındaydı ve saklanmak zorunda kaldı. Görseller izletildikten sonra Trump bu olayların tek sorumlusu olarak gösterildi. Trump’ın avukatları cevap hakkını kullanarak, ‘6 Ocak günü Trump’ın yaptığı açıklamalar tamamen düşünce özgürlüğünü temsil etmektedir.’ dediler. Senato’da önemli bir oylama yapıldı. Koltuğundan inmiş olan bir devlet başkanının bu şekilde azil soruşturmasına tutulmasının anayasaya karşı olduğu iddia edilmişti, yapılan oylamada 56’ya 44 oranla bu sürecin devam ettirilmesine karar verildi. Ancak rakamlardan da anlayacağınız üzere üçte ikilik çoğunluğu sağlamak oldukça zor görünüyor. Senatörlerin üçte ikisi Trump’ı suçlu bulursa azil sürecinin gerektiği sonuçlar uygulanacak. Ancak şu anki tablo itibarıyla Trump hâlâ cumhuriyetçilerden destek alıyormuş gibi görünüyor.” dedi.

BIDEN YENİ BİR EKONOMİK PLAN HAZIRLIYOR

ABD’deki gündemin ikinci önemli maddesinin yeni Başkan Joe Biden’ın ekonomi programı olduğunu bildiren Ediz Tiyanşan, Biden hükümetinin iş insanlarıyla görüşerek bir ekonomi planı hazırladığını kaydetti.

Kongre’de görüşülen 1,9 trilyon dolarlık yardım paketine dikkat çeken Tiyanşan, “Ortalama sıradan ABD halkına verilecek nakit yardımlarının yanı sıra aşılanma gibi esnafa yardımlar, büyük şirketlere yardımlar gibi çok kapsamlı bir paketten söz ediyoruz. Bu paketin onaylanması için destek alma çabasında. Demokratların çoğunlukla desteklediği fakat Cumhuriyetçilerin çoğunlukla mesafe koyduğu bir paketten bahsediyoruz. Büyük şirketler bu tarz bir canlandırma paketine sıcak bakıyor ama bazı endişeler var. Onlardan biri, asgari ücret konusu. Normalde ABD’de her eyaletin kendi belirlediği kurallar var. Ancak hiçbir eyalet federal olarak belirlenen asgari ücretin altına inemiyor. Biden da bu asgari ücreti 15 dolara çıkarmayı planlıyor. Bu bazı büyük şirketler için ciddi bir yük. Asgari ücretin 7-8 dolar olduğu eyaletler de var. Asgari ücretin 15 dolar olması bazı şirketleri korkutuyor. Öte yandan olası bir enflasyon endişesi var. Bazı CEO’lar ABD ekonomisine bu kadar yüklü miktarda para pompalandığında bunun enflasyonu yukarıya doğru etkileyeceğinden endişe ediyor. Hazine Bakanı Jennet Yellen her ne kadar bu endişeleri giderecek açıklamalar yapıyor olsa da bu endişenin piyasalar tarafından da hissedildiğini söylemek mümkün. Yellen diyor ki; ‘Eğer 1,9 trilyon dolarlık paket onaylanırsa, ABD ekonomisinin pandemi öncesi rakamlara ulaşması sağlanır hem de işsizlik rakamları son aylarda çok ciddi artış göstermişti. O da pandemi öncesi seviyelere geri dönebilir.’ Ancak anladığımız kadarıyla Cumhuriyetçiler paketin miktarını düşürmek için pazarlık yapmaya devam ediyor. Biden Cumhuriyetçiler ayak diretmeye devam ederse sadece Demokratların desteğiyle Kongre’den geçirecek gibi görünüyor. Siyasi olarak baktığımız zaman Biden, pozisyonunu güçlendirmek için her iki partinin de onayını alarak bu tarz yasaları onaylamanın daha ideal olacağı görüşünde. Bu hafta içinde olmazsa önümüzdeki hafta içinde bu gerçekleşecek gibi görünüyor.” diye konuştu.

KOBE BRYANT’IN KAZASINDA PİLOT YÖN DUYGUSUNU KAYBETMİŞ

Ünlü basketbolcu Kobe Bryant’ın kızıyla birlikte bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandığını vurgulayan Ediz Tiyanşan, bir yıl süren incelemenin ardından ABD Ulusal Ulaştırma Güvenlik Ajansının sonuç raporunu açıkladığını ifade etti.

Kazanın sebebinin pilotun sis bulutunun etrafından dolanmak yerine sis bulutunun içine girmesi sonucu yaşandığını söyleyen Tiyanşan, “Hatta pilot o esnada sis bulutundan yukarı çıktığını sanmasına rağmen aslında helikopter hızlı bir şekilde düşüyordu. Dolayısıyla pilot o esnada yön duygusunu tamamen kaybetmişti diyorlar. Ne yazık ki bunun bir pilot hatası olduğu ortaya çıkmış oldu.” açıklamasını yaptı.