Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Sağlık Bakanlığının Covid-19 salgını hakkında açıkladığı yeni önlemleri değerlendiren İsmet Özçelik, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı yeni kararların tartışma yarattığını ifade etti.

Bakanın, vaka sayısının artmasına rağmen hasta sayında aynı oranda artış olmadığını belirttiğini aktaran Özçeklik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Vaka sayısındaki artış ile hastanelerdeki hasta sayısındaki artış farklı, nispeten daha kolay atlatılıyor. Bakan Koca, ‘Omicron varyantı salgın tehlikesini azaltacağa benziyor.’ dedi. Dünyada bazı bilim insanları da faklı görüş savunuyor. Yeni bir varyanta hazır olmalıyız, deniyor. Çok daha dikkatli olmamız lazım, nisanda bu iş bitecek deniliyor ama iki senedir bitmedi. Başa döndüğümüz gibi neredeyse 100 bin vakaya doğru giden bir süreç yaşıyoruz. Test temaslı kişilerde kaldırıldı, test yapmadan insanlar sokağa çıkıyor. Ben yakın çevremde biliyorum bir hafta sonra pozitif olanları görüyoruz. Negatif sonuç almadan insanları sokağa bırakmak bana biraz sıkıntılı geliyor. 3 hafta süren, 10 gün sonra da pozitif çıkan var. Bunlar pozitif ise otobüse biniyor, işe gidiyor ciddi bir risk. Testlerin maliyeti sorun ise bu biçimde daha pahalı hale geliyor. Bana biraz garip geldi işin açıkçası. Pandemi hastanelerinin doktorları da anlam veremediklerini söylüyorlar.

ABD İLE İŞ YAPAN ŞİRKET BİLGİ VERECEK

5 yıldır bekleyen bir yasa vardı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile finansal ilişkileri mercek altına alan bir yasa. Yasaya göre, bundan sonra ABD ile ticari işlem yürüten tüm yabancı kuruluşların Kazak devletini bilgilendirmesi gerekecek.  Yasa Cumhurbaşkanı Tokayev’in onayını aldıktan sonra yürürlüğe girecek. Yasanın ülkedeki oligarkların eleştirilmesi sonrası devreye girmesi tabii dikkat çekti. Bunların bir kısmı ABD ile çok yakınlar ve hem orada hem Kazakistan’da yaşıyorlar. Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in yasayı hızla geçirmesi oligarklara operasyonların olabileceğini gösteriyor.

NATO VE RUSYA GÖRÜŞMELERİ

NATO-Rusya görüşmeleri ilginçti. Öncesinde ABD ile Rusya bir araya gelmişti, tam anlaşma sağlanamadığı bildirilmişti. Toplantı 12 Ocak’ta NATO karargâhında yapıldı ve verilen bilgiye göre taraflar pozisyonlarını korudu. İlginç bir durum söz konusu, bu tür gerilimler hemen bitmez. Neredeyse silah kullanımına kadar giden bir dönemden geçiyoruz. Rusya, NATO’ya yeni üye alımlarını durdurun diyor ve Ukrayna ile Gürcistan konularının kendisi için kırmızı çizgi olduğunu belirtiyor; bunların NATO’ya girmesine izin vermeyeceğim, diyor. NATO ise açık kapı politikasını sürdüreceğiz, gerekirse bu ülkeleri NATO’ya alacağız, diyor. Görüşmeler burada tıkanmış görünüyor. Diplomaside bunlar yaşanıyor, herkes elindeki kartı iyi kullanmaya çalışıyor.

“ABD, UKRAYNA’YI EYALETİ HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYOR”

Biraz garip bir durum, bizim uluslararası ilişkiler bağlamında anladığımızın dışında bir seyir izleniyor. ABD Senatosu’na Ukrayna’nın egemenliğinin korunması yasa tasarısı getiriliyor. ABD Senatosu’nda bu yasa bana biraz tuhaf geliyor. Ukrayna, ABD’nin uydusu mu? Ukrayna’yı tamamen kendisinin eyaleti haline getirmeye çalışıyor. Ukrayna’ya vali atayacakmış gibi bir ruh hali içinde. Gittiği yerlerde yer altı ve yer üstü zenginlikleri kendisininmiş gibi davranıyor. Oralar benim demeye getiriyor. Rusya’dan bir müdahale gelirse Putin’e ve kurmaylarına yaptırım uygulanması öngörülüyor. Bilmiyorum nasıl izah edilir bu durum, ben Ukraynalı olsam buna isyan ederim. Ukrayna’ya 2022 yılında 500 milyon dolarlık mali yardım sunulması da öngörülüyor. Gerilimin tırmanması durumunda Rusya ekonomisi için yıkıcı yaptırımlar öngörülüyor. Garip bir durum ABD, Ukrayna’nın patronuymuş gibi davranıyor, Ukrayna’daki yöneticiler de buna izin veriyor.

TÜRKİYE İLE ERMENİSTAN ARASINDA UÇUŞLAR BAŞLIYOR

Türkiye ve Ermenistan özel temsilcileri Moskova’da bir araya gelip yol haritası belirleyecekler. Bundan sonraki toplantı Ankara ve Erivan’da olacak. Türkiye ile Ermenistan’ın ilişkileri normalleşiyor. Uçak seferlerine bazı şirketlerin başvurduğu söylendi. Bir Türk şirketi 2 Şubat’ta Türkiye’den Erivan’a uçacak 3’ünde de geri dönecek. Haftada üçer uçuş yapacaklar. Başka şirketler de var. Moldova Hava Yolları’nın da uçuşlar için girişimlerde bulunduğu bildiriliyor. Azerbaycan ile Türkiye arasındaki koridorun açılması önemli olacak. Bütün Kafkasya’daki ülkelerin kalkınması, yolların aktif hale getirilmesi gündeme getirecek. Ermenistan küçük bir ülke bundan en çok kazançlı çıkan Ermenistan olacaktır. Bölgedeki kavga biterse bundan herkes faydalanır.”