Pulitzer Ödülü sahibi Amerikalı gazeteci Michael Hiltzik, yeni tip koronavirüsün insanlara doğal yollardan bulaştığına dair artan kanıtlara rağmen CNN ve The Atlantic gibi basın kuruluşlarının “laboratuvardan sızıntısı” tezini haberlerine taşımasını eleştirdi.

Hiltzik, Los Angeles Times için kaleme aldığı yazıda, virüsün Çin’deki bir laboratuvardan sızdığı iddiasının tamamen bilime aykırı olduğunu, Trump yönetiminin bu iddiayı Çin’i “öcüleştirmek” için kullandığını vurguladı.

Hiltzik, virüsün insanlara yarasalar gibi enfekte hayvanlardan bulaştığına dair artan kanıtlara rağmen bazı Amerikan basın kuruluşlarının hâlâ insanların kafalarını karıştırmaya çalıştığına işaret etti.

Hiltzik, CNN’nin 19 Eylül’de yayımladığı belgeselde, virüsün kaynağı konusunda farklı fikirlerde bulunanlara eşit tartışma ortamı sağlanıyormuş gibi gösterildiğini, ancak virüsün doğal yollardan geldiğini destekleyenlerin gerçek virologlar olmalarına rağmen laboratuvar sızıntısı iddiasını savunanların ise uzman dahi olmadıklarının altını çizdi.