CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), “Demokrasi Zirvesi” öncesi Taiwan adasına bir kez daha heyet gönderdi.

Kongre üyelerinden oluşan heyet Taiwan’ın askeri makamlarını ziyaret etti. Ardından heyetin lider Tsai Ing-wen ile bölgesel güvenlik gibi konuları bir araya geldiği aktarıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian cuma günü yaptığı açıklamada, Çin’in yeniden birleşme eğilimine ters düşen tüm hatalı eylemlerin dev bir ağacı devirmeye çalışan bir karıncaya benzediğini ve başarısızlıkla sonuçlanacağını söyledi. Zhao, Tayvan’ın uluslararası ilişkilerde bir kart değil, Çin topraklarının vazgeçilmez bir parçası olduğunu söyledi.

17 KİŞİLİK GENİŞ HEYET

Taiwan medyasının bildirdiğine göre, perşembe gecesi Taipei Songshan Havaalanına gelen 17 kişilik heyette Demokrat Senatörler Mark Takano, Elissa Slotkin, Colin Allred, Sara Jacobs ve Cumhuriyetçi Senatör Nancy Mace yer alıyor.

Taiwan medyası, ziyaretin askeri iş birliğini güçlendirmeyi amaçladığını öne sürdü ancak Çinli uzmanlar bu eylemin “Tek Çin” ilkesini tehlikeye attığının altını çiziyor.

“BIDEN ZİYARETİ ONAYLADI MI?”

Heyette yer alan Demokrat temsilci Elissa Slotkin perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’deki Çin Büyükelçiliği’nden kendisini geziyi iptal etmeye çağıran bir mesaj aldığını söyledi.

Bu açıklama üzerine Global Times’a konuşan Çin Renmin Üniversitesi’nden Doç. Dr. Diao Daming, “Biden yönetimi geziyi zımnen onayladı. Slotkin aslında baskının Beyaz Saray’dan gelmediğini söylüyordu.” dedi.

Heyetin diğer ismi olan Nancy Mac ise sosyal medyadan yaptığı bir paylaşımda, Taiwan adasını “Taiwan Cumhuriyeti” olarak nitelendirdi.

SÖZDE “DEMOKRASİ ZİRVESİ”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, 9-10 Aralık tarihleri arasında kimi hükümetlerin, sivil toplum örgütleri ve özel sektör liderlerini toplayarak “Demokrasi Zirvesi” düzenleyecek. ABD Dışişleri Bakanlığı sitesi Biden’ın “otoriterliğe karşı demokrasi ve insan haklarını teşvik edeceğini” duyurdu. Zirveye katılacak liderlerin isimleri belli olurken, ABD merkezli düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü Biden’ın demokrasi vurgusunun Çin gibi “tek parti rejimlerine” bir mesaj olduğunu iddia etti.

Washington yönetiminin Çin ve Rusya gibi aktörleri dışlarken, Hindistan gibi ülkeleri “demokrasi” adına zirveye çağırması uluslararası kamuoyunda Biden’ın yeni bir Soğuk Savaş peşinde olduğu yorumlarını beraberinde getirdi. Rusya Bilimler Akademisi’nden Victor Larin, Beyaz Saray’ın kendi demokrasi tanımını başka ülkelere ihraç etme çabasına dikkat çekerek “ABD başkaları için neyin doğru neyin yanlış olduğunu belirleme hakkı olduğuna inanıyor.” dedi. ABD’nin demokrasi adına konuştuğu zaman askeri müdahaleler, ideolojik sabotajlar ve yaptırımların devreye girdiğini anımsatan Larin, “Bu yoldan çıkmış sözde bir demokrasi, normal insanlar için değil” diye ekledi.