Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin gündeminde koronavirüs salgınıyla ilgili yaşanan yeni gelişmelerin olduğunu belirten Ediz Tiyanşan, öte yandan olimpiyatlarda yaşanan bozgunun da ülke gündeminde yer aldığını kaydetti.

İki ay önce alınan aşı olmuş kişilerin maske takma zorunluluğunun kaldırılması kararının tersine döndüğünü ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Aşı olmuş kişilerin dahi iç alanlarda maske kullanımına devam etmesi gerektiği belirtildi. Yeniden kısıtlamalara doğru gidiliyor. Delta varyantıyla hemen hemen her büyük şehirde artış gözlendi. Hem hastaneye yatma oranlarında hem pozitiflik oranlarında iki katına yakın artış var.

Hasta olanların yüzde 90’ından fazlası aşılanmamış kişilerden oluşsa da aşılanmış kişiler virüsü kapıp yaymaya devam ediyor. Belki de buna engel olmaya yönelik bir girişim var. Nadir de olsa aşılanmış bazı kişilerin hasta olduğu görülebiliyor.

Okullara yönelik bir karar dikkat çekti, okullarda herkesin maske takması zorunlu hale getirildi. Evrensel maske kuralı okullarda geçerli olacak. Pek çok ülkeye de yeniden yasaklar getirildi. Avrupa’da bazı ülkeler dâhil pek çok ülke var bunun içinde.

OLİMPİYATLARDA BOZGUN

Jimnastik dünyasının en önemli isimlerinden Simone Biles beklenmedik bir şekilde yarışmalara veda etti. Gerekçe olarak da akıl sağlığını gösterdi. Akıl sağlığından kasıt baskı, stres ve daha farklı konular olarak anlaşıldı. Tenisin yıldız isimi Naomi Osaka, Fransa açık turnuvasında akıl ve duygusal sağlığını gerekçe göstererek yarışmadan çekilmişti. Osaka’nın olimpiyatlarda üçüncü turda elenmesi de yine tenis dünyasında bir şok etkisi yarattı. Bu iki olay aynı gün yaşandığı için ABD’de sporcuların akli ve duygusal sağlık durumları konusunda bir tartışma başladı.

KONGRE SALDIRISI YARGILAMALARI

ABD’deki Kognre saldırısında her iki partinin de ortak bir soruşturma yürütmesini destekliyordu Demokratlar, ancak Cumhuriyetçi parti bunun siyasi bir girişim olduğunu söyledi. Meclis Başkanı Nancy Pelosi, bunun tek taraflı olarak bir inceleme komisyonu oluşturacağını ve oturumlar yapacağını belirtmişti. Bu oturumlar bu hafta itibarıyla başladı. Tanıklar ölüm korkusu yaşadıklarını anlattılar, bazıları kendilerine elektro şok cihazlarıyla elektrik verildiğini belirtti. Çok ciddi bir korku yaşamış olan polis memurları o güne yönelik anıları ilk kez anlatmış oldular.

Bu işin devamı ise Trump’a patlayacak gibi görünüyor. Paylaşılan hikâyelerde saldırganların sürekli Trump tarafından gönderildiklerini söyledikleri belirtildi. Cumhuriyetçi parti ise bunun Demokrat parti tarafından yapılan tek taraflı bir siyasi oyun olarak görüyorlar.”