Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın ülkenin batı yakasına ilk ziyaretini takip eden Ediz Tiyanşan, Biden’ın batı yakasında üç bölgeyi ziyaret edeceğini kaydetti.

BIDEN YANGIN BÖLGELERİNİ ZİYARET ETTİ

Biden’ın Idaho, California ve Colorado eyaletlerini gezeceğini ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Başkan Biden, haftalarca süren yangın bölgelerini ziyaret etti. Biden iklim değişikliğinden kaynaklanan felaketlerin giderek daha fazla masrafa yol açtığını söyledi. Bu nedenle Biden, iklim değişikliği ile mücadelede yeni yatırımlar ve altyapıya ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Hatırlayacaksınız, Biden’ın iki farklı kanun tasarısından oluşan ciddi bir harcama planı var. Toplam 3,5 trilyon doları bulan planın 1,5 trilyon doları iklim değişikliği ve altyapı projelerinden oluşuyor.

Bu iki kanun için şimdiden destek toplamak için ziyaretlerini gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Özellikle gittiği afet bölgelerinde rekor harcamalardan bahsediyor. Bunun gelecekte daha da artabileceğinden bahsediyor.

BIDEN YÖNETİMİ İÇİN KRİTİK SEÇİM

Ziyaretin daha önemli olan amacı, California’daki eyalet seçimlerde Vali Gavin Newsom’a yardım etmek. Newsom ve Biden, Sacramento’daki yangın bölgesinde birliktelerdi. Şimdi de Newsom’ın seçim kampanyasına katılacaklar. Demokrat Parti’den eski Başkan Obama gibi önemli liderler de bu seçimi destekliyor. Bunun en önemli sebebi, California’nın ABD’nin nüfusu en geniş ve ekonomisi en büyük olan eyaleti olması. Kongre’de ve Beyaz Saray yönetiminde çok önemli etki edebilecek bir eyalet. Eğer Cumhuriyetçi biri yönetime geçecek olursa Demokrat Parti’yi Kongre’de de zor günler bekliyor olabilir. Çünkü eyalet temsilcileri burada eyalet valisi tarafından atanıyor. Şu anki durumda senatörlerden birinin görev süresinin dolması veya erken emekliliğe ayrılması durumunda California’dan bir Cumhuriyetçi senatör seçilebilir. Şu anda senato 50’ye 50 oranda bölünmüş durumda ve bağlayıcı kararı ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris veriyor. Şu anda bu nedenle California’da seçimler büyük önem taşıyor. Son anketlere göre, 10 ya da 15 puanla Newsom’ın önde olduğu görülüyor ama burada anketlere de çok güven olmuyor.

Gelecek yıl ara yıl seçimleri var. Biden geçen haftalarda zor günler yaşadı, Delta varyantıyla vakaların artmasının ardından Afganistan’daki çekilmeyle kamuoyu nezdinde Biden’a verilen destek oldukça düşmüş görünüyordu. Siyaset uzmanları, buradaki seçim çalışmalarıyla bu destek sağlanabilir görüşünde.”