CRI Türk Dış Haberler Servisi

ABD Başkanı Joe Biden, en temel insan hakkı olan “yaşama hakkı” konusunda çuvalladı. Ülke içinde Covid-19 salgını, dışarıda ise ABD’nin sorumsuz dış politikası ölümleri beraberinde getirdi. Başarısız politikalar neticesinde Biden’a güven ilk kez yüzde 50’nin altında.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) insan hakları karnesi giderek kötüleşiyor. İnsan haklarının çekirdeği olarak tarif edilen “yaşama hakkı” ülke içinde Covid-19’la yetersiz mücadele neticesinde tehlikeye girdi. Covid-19 kaynaklı ölümlerin ardında virüsün geçirdiği mutasyon kadar yetersiz sağlık altyapısının olduğu düşünülüyor. Arkansas Valisi Asa Hutchinson, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Hastaneye yatışlarda günlük en büyük artışı gördük. Şu anda eyalette sadece 8 yoğun bakım yatağı mevcut.” ifadelerini kullandı.

BOŞ YATAK BULAN HASTA ŞANSLI

ABD’de hastanelerin doluluk oranı Covid-19 dışı tedavileri de neredeyse imkânsız hale getiriyor. Business Insider ve Fox News gibi ana akım haber mecralarında yer alan habere göre, Texas eyaletinde Joel Valdez isimli bir ABD vatandaşı omuzundan 6 kez vurulmasına rağmen ameliyata giremedi. Hastanenin işletmesinden sorumlu Harris Sağlık Sistemi’nin sözcüsü Amanda Callaway, hastanenin yoğun bakım ünitesinin doluluk oranının yüzde 98 olduğunu belirtti. Callaway, acil durumlara öncelik verildiğini ve özellikle Delta varyantının vaka sayılarında yarattığı sıçramayla hastanelerin kapasitelerinin epey zorlandığını itiraf etti. Doktorların ameliyatı bekleyen hastaların önceliğini pandeminin yarattığı durumu göz önünde bulundurarak belirlediğini söyleyen Callaway, hastanenin kaynaklarının da sınırlı olduğunu ve sistemin ağır bir yükü taşımaya çalıştığını sözlerine ekledi.

Günlük hastaneye yatış oranlarının son 6 ayın zirvesine çıktığı ABD’de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin oranı son 24 saatte 833 artarak 622 bin 469’u buldu.

UÇAĞIN KANADINDAN DÜŞEN İNSAN HAKLARI

Washington yönetiminin sorumsuz politikaları sadece ülke içinde değil dünya genelinde de insanların yaşam hakkına meydan okuyor. Uluslararası toplum sivil kayıpların yaşanacağının bilinmesine rağmen Afganistan’da uçakların kalkışına neden izin verildiğini, uçakların kanat ve tekerlerine binenlerin akıbetini ve ABD askerlerinin Kabil Havalimanı’nda açtığı ateş sonucu kaç sivilin öldüğünü henüz bilmiyor. Dış politikasının merkezine “insan haklarını” koyduğunu iddia eden ABD Başkanı Joe Biden, soruları yanıtsız bırakırken düzenlediği basın toplantısında yaşanan başarısızlıktan ötürü Afgan yönetimini suçladı. ABD Hava Kuvvetleri ise “trajik kazanın” araştırılmaya devam edildiğini aktarmakla yetindi.

ABD’nin Afganistan’dan çekilme süreci sırasında yarattığı dramatik tabloya ilişkin açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bir dahaki sefere, ABD ile İngiltere’den diğer Avrupa Birliği ve NATO ülkelerine kadar Batı toplumunun dünyadaki insan hakları konusunda bir araya getirdiği tüm çok sayfalı raporları okuduğumuzda, insan haklarını nasıl uyguladıklarını ve saygı duyduklarını hatırlamalıyız.”

ABD HALKI BIDEN’IN NOTUNU KIRMAYA DEVAM EDİYOR

Beyaz Saray’a çıktığı günden bu yana iç ve dış politikada “insan haklarını” merkeze koyduğunu ileri süren ABD Başkanı Joe Biden’ın başarısız hamleleri halk nezdinde hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor. Amerika’nın Sesi’nde  (VOA) yer alan haberde, Biden’ı destekleyenlerin oranı ilk kez yüzde 50’nin altına düşerek yüzde 49,3’e geriledi. Araştırma şirketleri, bu düşüşün nedeni olarak yeni tip koronavirüsün  Delta varyantı nedeniyle ülkedeki vaka sayılarının hızla yükselişe geçmesini ve ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından Taliban’ın başkent Kabil’i kontrolüne almasını işaret ediyor. Nitekim Ipsos’un yaptığı bir başka ankette Biden’ın Afganistan özelinde George W. Bush, Barack Obama ve Donald Trump’tan daha düşük puan aldığı görüldü.